Kompostování pro začátečníky

Kompostování pro začátečníky

Pokud nejsme lhostejní k životnímu prostředí, určitě by nás měla zajímat možnost separace všech složek odpadu, který vyprodukujeme. Tak jak jsme si zavedli systém na separaci papíru, kovů, skla či plastů, můžeme zavést i systém na separaci bioodpadu. Na začátku je však důležité položit si pár základních otázek:

1. Chceme kompostovat v interiéru, exteriéru nebo v obou místech? 

V bytových prostorách je ideální využít vermi kompostér s žížalami, kompostér na mikrobiální bázi nebo pro náročnější elektrický kompostér GG02 fungující na bázi mikroorganismů ACIDULO. V exteriéru doporučujme použít uzavřený plastový kompostér, případně otevřené kompostovací silo. Ideální pomůckou na sběr bioodpadu z kuchyně je 7-10 L plastový košík, , který  jednou za týden vyneseme do kompostu (jeho ideální umístění je pod dřezem v kuchyni, případně na balkóně).

2. Kolik bioodpadu přibližně vyprodukujeme? 

Pokud hovoříme o interiérovém kompostování, na začátek nám postačí jeden menší kompostér a časem uvidíme, či nám kapacitně vyhovuje. Co se týká zahrady, tak můžeme zjednodušeně říct, že na 100m2 zahrady potřebujeme 100L objemu kompostéru.

3. Co všechno můžeme kompostovat?

 Prakticky všechen biologický odpad rostlinného původu z domácnosti i ze zahrady.  V elektrickém kompostéru GG také všechen kuchyňský a restaurační odpad včetně syrového a vařeného masa, polévek, těstovin, rýže a menších kostí.

4. Mám dostatek místa pro kompostér? 

Na zahradě je potřebné vyčlenit v závětří a polostínu 2-3m2, kde nám kompostér nebude překážet a zároveň bude lehce přístupný. Vermi kompostéry (s žížalami) můžeme mít dokonce na balkóně, chodbě, sklepě, či v garáži. Bokashi kompostéry mohou být umístěny prakticky všude a elektrické kompostéry GG02 mají jedinou podmínku - musí být napojené na zdroj elektrické energie.

5. Jak dlouho trvá celý proces ?

Od 24 hodin v elektrickém kompostéru GG02, přes několik týdnů ve vermikompostéru až po 1 rok v otevřeném kompostovacím sile. Průměrná doba zkompostování v nejprodávanějších kvalitních, uzavřených, plastových kompostérech (např. řada PREMIUM) je přibližně půl roku.

6. Co s hotovým kompostem? 

Využití je všude tam, kde bychom použili i kupovaný půdní substrát - okolo dřevin na zahradě, na trávník, případně na pokojové a užitkové rostliny. Hotový kompost se dá také použít na rekultivaci půdy a drobné terénní úpravy.

Proces kompostování má svoje 4 základní pravidla, která jejich dodržením celý proces nejen zkvalitní, ale hlavně urychlí. Nezapomeňme, že když se jednou rozhodneme kompostovat, tak kompostujeme opravdu všechno - biomateriál z domácnosti i ze zahrady.

Pokud byste potřebovali jakoukoliv radu, bez obav zavolejte specialistům na kompostování z www.zemito.cz Určitě Vám  rádi pomůžeme.

Do kompostování přátelé !