Jak vybrat ideální zahradní kompostér?

Pokud jste se rozhodli investovat do nákupu zahradního kompostéru, nebo o tom uvažujete, přečtěte si náš článek, který vám pomůže odpovědět na důležité otázky a usnadní tak výběr. Při koupi kompostéru hodnotíme více parametrů, tak aby se nám investice vrátila v podobě kvality, komfortu, spolehlivosti, životnosti a také snadnou manipulací s kompostérem. 


komposter_plneni

Na co se zaměřit při výběru ideálního kompostéru? Věnujte pozornost následujícím 7 parametrům:

1. Velikost zahrady 

Aby kompostér stačil zpracovat odpad z vaší zahrady, v zásadě platí na 1 m2 1L kompostéru. Berte to však jako úplné minimum. To znamená, že když máte v zahradě více dřevin a listí, nebo si pěstujete vlastní ovoce a zeleninu, doporučujeme pořídit si kompostér s větším objemem.

2. Tloušťka stěn

Tloušťka stěn je důležitá z mnoha důvodů, především pro stabilitu, pevnost a odolnost při zatížení bioodpadem. Tedy čím silnější stěny jsou tím je kompostér stabilnější, pevnější a odolnější. Běžná tloušťka stěn je od 2,5 mm do 8 mm.

3. Materiál

Slunce, povětrnostní podmínky, zimní mrazy, ale také váha bioodpadu dokonale prověří kvalitu materiálu. Proto preferujte kompostéry vyrobené z nízkotlakového polyethylénu (HDPE) před polypropylénovými (PP). Také zkontrolujte kompaktnost jednotlivých dílů. Pozor na nekvalitní spojovací díly (panty, spojovací tyče či články) v těchto případech totiž často dochází ke změnám tvaru kompostéru, při tlaku bioodpadu.

4. Tvar

Při běžné manipulaci s kompostem oceníte kompostér s kónickým tvarem. Důležitou roli hraje i množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění. Kompostér, který můžete otevřít ze všech stran, vám ulehčí překopávání i vybírání hotového kompostu.

5. Odvětrávání

Pro správné kompostování je zapotřebí dosáhnout dostatečného provzdušnění kompostovaného odpadu. Bez přístupu vzduchu začne odpad uvnitř kompostéru hnít. I v tomto případě platí, čím víc provzdušňovacích otvorů, tím lépe. Některé modely, jako jsou například PREMIUM, mají na stěnách žebrování, které zabraňuje přilepení kompostu na stěny a ucpání větracích otvorů.

6. Ekologický aspekt 

S ohledem na životní prostředí si zvolte raději kompostér vyrobený ze 100% recyklovaného materiálu - tím podpoříte znovu používání materiálů ve smyslu oběhového hospodářství.

7. Vzhled

Vyberte si barvu a design tak, aby co nejlépe zapadl do vaší zahrady.

 

Kam dál? 

Pro ty náročnější z vás, kteří chtějí od svého kompostéru opravdu maximum doporučujeme vybírat v kategorii PREMIUM kompostérů. Jedná se o kompostéry s nejdelší životností na trhu. Nemusíte při výběru dělat žádné ústupky. 

Pokud hledáte levnější variantu a nejste až tak vášniví zahrádkáři, pak si určitě vyberete v kategorii HOBBY kompostérů z nabídky od značky Prosperplast. 

Pro celoroční kompostování sáhněte po zatepleném kompostéru. Ty nabízí značka Biolan. Kompostovací procesy v tomto kompostéru běží díky zateplení po celý rok.

Vyberte velikost vaší zahrady a objevte ideální kompostér: