Tipy & Triky pro méně odpadu

Celosvětově probíhá každý rok první týden v září. V České republice ale odstartoval 7. ročník až 11. září. O čem se bavíme? O týdnu bez odpadu! 

Tuto aktivitu si v České republice vzali pod křídla Zerowasters.cz a Czech Zero Waste za podpory Ministerstva životního prostředí. Po celé republice se lidé mohou zapojit do nejrůznějších osvětových aktivit. Spousta příležitostí se nabízí také online, nemusíte si tak zoufat, pokud máte pocit, že jsou jednotlivá místa aktivit daleko. 

Zemito týden bez odpadu

A protože za snížení odpadu bojujeme i my v Zemito, rozhodli jsme se nejen zasvětit tento týden osvětě, ale přinést vám i několik tipů, jak svou stopu můžete snadno snížit i vy. Zároveň však podotýkáme, že není nutné usilovat o dokonalost. Není důležité dělat velké kroky, ale pohybovat se kupředu. Pojďte se s námi zamyslet nad tím, co můžeme dělat lépe a společně budovat lepší a zelenější budoucnost. Je ekologie i vaše téma? Tak se na to pojďme podívat.

Pravidlo 4 R: Reduce, Reuse, Repair, Recycle
Zredukuj, opakovaně používej, oprav, recykluj

Jednoduché pravidlo, které dnes už zná snad každá eko duše a které vám pomůže žít udržitelný život. Pravidlo nám říká, že máme v první řadě zredukovat množství majetku, který hromadíme (a zde se můžeme taky podívat na zoubek pojmu kvalita vs kvantita).

Když už si něco pořídíme, používejme to, dokud to jde. Proto volme kvalitní věci, které nás potěší dlouhou životností.

Rozbilo se to? Pokusme se to prvně opravit. Svépomocí nebo pověřeným člověkem, na tom nesejde. Opravou ušetříte nejen životní prostředí, ale také svoji peněženku.

Když už se nehodí ke svému původnímu účelu, zkusme mu najít nový. A pokud už opravdu jeho cesta na tomto světě skončila, vhoďme ho do správného kontejneru.

Charita, SWAP nebo bazar
Najdi tomu druhý život

Pokud se nám válí ve skříni něco, co je stále funkční, ale už nám to nepřináší radost, může to přinést radost někomu jinému!

Nepochybí vám kousek doma a chcete, aby ještě dobře sloužil? Darujte jej na charitu, do dětských domovů apod. Pokud je vám měsíc do výplaty dlouhý nebo se váš kousek jednoduše na charitu nehodí, můžete ho zkusit prodat na bazaru a ušetřit tak nějakou korunku.

Pokud vám však doma chybí něco jiného, můžete vyzkoušet SWAP. Znáte?

SWAP je výměna něčeho, co nepotřebujete za něco, co potřebujete. Můžete tak najít skupiny na Facebooku nebo sledovat události ve vašem okolí, kdy můžete SWAPovat osobně, a ještě poznat zajímavé lidi se stejnou filozofií. A když tomu přijdete opravdu na chuť, můžete najít upotřebení opravdu pro všechno – jednoduše vyměníte to svoje za cokoliv jiného a budete měnit tak dlouho, dokud se vám do rukou nedostane to, po čem vaše srdce touží. Pohádka o Slepičce a kohoutkovi naživo.

Zemito SWAP

Nákupní seznam jako prevence
Redukuj už od plánování

Taky občas musíte zatlačit slzu, když vyhazujete prošlé jídlo z ledničky, protože jste to jednoduše při nákupu neodhadli?

Občas se stane, bohužel. Dá se tomu ale ve velkém předcházet. Zkuste si nastavit pravidelné termíny pro plánování nákupů. Jestli to bude jednou za týden nebo za měsíc je na vás. Namyslete si, co chcete vařit, jaké máte plány a uzpůsobte váš nákupní seznam i plán jídel právě tomu.

Co si uvaříte, to si snězte! Dejte zkaženým zbytkům sbohem a šáteček. Navždy.

Nezapomínejte také na správné uspořádání ledničky, aby vám jídlo s blízkou expirací nezůstalo schované v jejích hlubinách. A pokud je něčeho přeci jen více, zkuste zamrazit nebo nabídnout. 

Nakupuj bezobalově
Z nákupu bez odpadu

V ideálním případě zvolte bezobalové obchody. Do batůžku si nabalte zavařovačky, plátěné pytlíky a pro jistotu síťovku navíc. Ten prázdný odpadkový koš vás pak opravdu dokáže pohladit na duši.

Ps! Pokud procházíte kolem bezobalového obchodu nepřipraveni, nebojte. Většinou mají zavařovací skleničky navíc, aby si i náhodný kolemjdoucí mohl nabrat.

Nemáte žádný bezobalový obchod v okolí? Nevadí. Zkuste i tak nakoupit bez obalu. Alespoň částečně. Na ovoce si můžete pořídit frusack, nebo prostě sáček nepoužít vůbec. Na pečivo plátěné pytlíky a samozřejmě si na nákup nezapomeňte vlastní tašku nebo batůžek.

Zemito bezobalový nákup

Lahev, krabička i příbor do kabelky
Kdo je připraven, není překvapen

Určitě se vám to někdy stalo. Vyrazíte třeba k doktorovi na kontrolu a nevezmete si s sebou prakticky nic kromě peněženky. Dlouhé čekání u lékaře a počasí zařídí, že z ordinace odcházíte vyprahlí a musíte zaparkovat do prvního obchodu s balenou vodou. Tak co, je vám to povědomé?

Buďte vždy připraveni! Lahev s vodou mějte prostě neustále u sebe. Pomůže vám dodržovat pitný režim, zachrání vás při vyprahlosti a zredukuje plastový odpad.

Cestovní příbor nahradí několik kousků jednorázových příborů na festivalu a svačinka ve znovupoužitelné klasice je must have každého eko nadšence.

Něsnězeno, Kam s ním
Moderní doba, moderní řešení

Chytrý telefon má dnes snad už každý, ať už chce nebo ne. Tak toho pojďme využít. Znáte tyto aplikace?

Nesnězeno: Když to gastro podniky neodhadnou s menu na daný den, jednoduše nabídnou zbývající porce v aplikaci. Vy tak můžete ušetřit nějakou korunu a zabránit tomu, aby skončily v koši.

Kam s ním: Ať už řešíte, kam vytřídit konkrétní odpad, nebo kam darovat funkční kousky, které vám už neposlouží, tahle aplikace vám poradí kam s tím.

DIY aneb udělej si sám
Vlastní drogerie, upečený chleba, ušité šaty…

Nejen, že budete znát složení, mít dobrý pocit z toho, že jste něco vytvořili, ale ještě ušetříte nějaký ten obal!

Namíchejte si třeba prací prášek z jedlé sody a mýdla. Nebo si zkuste vyrobit vlastní deodorant nebo třeba měsíčkovou mast.

Raději byste něco dobrého? Co takhle připravit si ke snídani domácí granolu? Nebo místo jogurtu si udělat chia pudink! Nebo se snad rovnou pustíte do domácího jogurtu?

Suroviny nakoupíte v bezobalovém obchodě, nebo něco třeba u nás na Zemito. Ne vše bude bez obalu, ale rozhodně bude zredukován.

Zemito DIY

Slupku od banánu šupem na kompost
Koloběh života v jednom rozhodnutí

Říkáte, že se ta slupka přeci tak jak tak rozloží? Kromě toho, že tak přijdete o cenné organického hnojivo, není rozklad bioodpadu na skládce stejný jako při kompostování.

Na skládce se rozkládá bez přístupu vzduchu. Vznikají tak toxické výluhy a skleníkové plyny.

Do spalovny taky není nejvhodnější, protože díky vysokému odpadu vody špatně hoří. *

Jak tedy naložit s bioodpadem? Máte-li zahradu, pořiďte si/založte si kompostér na ní. Pokud zahradu nemáte, můžete zvolit vermikompostér do bytu, nebo najít nejbližší kontejner na bioodpad ve vašem okolí (hnědý).

*zdroj: kompostuj.cz

A samozřejmě – sledujte Zemito!

Snažíme se vám pravidelně přinášet tipy pro ekologičtější život, představovat produkty, které z toho mohou udělat ještě větší radost a dělit se s vámi o naše zkušenosti. 

Vypíchli jsme pro vás pár tipů. Některé jsou vám možná dobře známé. Možná se ale s ekologickým životním stylem teprve seznamujete, a tak v nich najdete nějakou inspiraci. Důležité je, najít si takovou cestu, ve které vám bude dobře. Když něčemu nepřijdete na chuť, netlačte se do toho. Zkuste hledat alternativy, zkuste hledat to minimum, které udělat můžete. Dejte tomu chvíli a uvidíte, že se to za chvíli začne na sebe hezky nabalovat. Malé kroky jsou lepší než žádné kroky.