Je udržitelný život drahý?

Jsou udržitelné produkty dražší, než ostatní? Možná ano. Je udržitelný život dražší? Ne.

Ačkoliv stále rozsáhle panuje přesvědčení, že udržitelný život je možnou volbou pouze pro bohatší lidi, opak je pravdou. Proč? To si řekneme v následujícím článku. Pojďte se s námi na téma udržitelnosti podívat blíže, očima Zemito.

cena udržitelnosti (1)

Udržitelnost ≠ Udržitelné produkty

Třeba se s udržitelností teprve seznamujete. Jako první krok jste tak přišli na náš e-shop, nebo do jakéhokoliv jiného obchodu s udržitelným sortimentem. A třeba je vaše první myšlenka celý obchod vykoupit. Jasně, pak vám určitě bude udržitelný život připadat drahý. Je důležité si ale uvědomit, že udržitelnost neznamená vyhodit vše, co jste doma měli a nakoupit hromadu udržitelných produktů.

Když se soustředíme pouze na nákup zboží s nálepkou „udržitelný produkt“, může se stát, že naší motivací je pouze touha po vlastnictví a materialismu. Udržitelnost ve skutečnosti ale znamená, že nakupujeme s rozvahou. Využíváme to, co máme tak dlouho, dokud nám to slouží, nebo přináší radost. A o věci se staráme tak, aby dlouho vydržely. Jedná se o trvalý závazek ke snižování našeho ekologického otisku, nejen o jednorázový výběr konkrétních výrobků. Skutečná udržitelnost spočívá v našem každodenním chování a rozhodnutích, nikoliv jen v nákupu.

Až vám váš oblíbený současný produkt doslouží, pak je teprve ta správná chvíle koupit jeho udržitelnou variantu. (Tedy, alespoň za předpokladu, že užíváním daného produktu nedochází kontinuálně k ohrožování vás nebo životního prostředí, jako např.  nekvalitní toxická kosmetika nebo neúsporné spotřebiče s vysokými energetickými náklady. Ty stojí za to vyměnit rovnou.)

udržitelnost (2)

Kde se cena udržitelných produktů kompenzuje?

Že jsou udržitelné produkty dražší, to už jsme si řekli. O tom se nepřeme. Jejich vyšší náklady se ale v otázce udržitelného života kompenzují. Jak?

Cenový balanc

Ne všechny udržitelné produkty jsou dražší. Pokud se například rozhodnete pro netoxický úklid domácnosti, vystačíte si s jedlou sodou, kyselinou citrónovou, octem a lufou. A vystačíte si na hodně dlouho. Už ovládlo tohle kombo i vaši domácnost?

Kvalita nad kvantitou

Kvalitní produkty déle vydrží. Místo toho, abyste si každý rok museli kupovat nové tričko, protože staré už se rozpadlo, koupíte si jedno a točíte ho v šatníku 10 let. Nebo kvalitní termohrnek. Nebo krabičku na jídlo.  A ne, nemusíte si je nechat, když vám přestanou dělat radost. Ale můžete je poslat dál s vědomím, že někomu může dělat radost ještě dlouho.

Udržitelnost jako životní styl

Udržitelnost a minimalismus jdou ruku v ruce. Kvalitní udržitelný kousek v univerzálním provedení zanechá menší uhlíkovou stopu, ušetří vám čas eliminací rozhodovací paralýzy a přinese vám ve výsledku více radosti. Znáte pojem „kapsulový šatník“? Jedná se o koncept v oblasti módy a minimalistického stylu, který se zaměřuje na vytvoření malého a dobře promyšleného souboru oblečení, které lze snadno kombinovat. Jednoduše – méně je více. A neplatí to jen o módě.

Dává vám nyní udržitelnost větší smysl?

udržitelný život (1)

Základní pravidla udržitelnosti

Oblíbeným a jednoduchým pravidlem je pravidlo 4R (uvádí se i varianta 3R a 5R).

Reduce, reuse, repair, recycle – zredukuj, opakovaně použij, oprav, recykluj. Více jsme se o tomto pravidle rozepsali v článku Tipy & Triky pro méně odpadu.

Dále bychom vypíchli význam kontinuálního vzdělávání a vyhledávání nových informací. A v neposlední řadě věříme, že mezi základy udržitelného života patří i upřednosťnování lokálních, sezónních a ekologicky šetrných potravin. Abychom tak řekli - všeho s mírou. Exotického ovoce, ježdění autem, nakupování. Neříkáme, že se máte všeho vzdát. Jen zodpovědně a vědomě volit, co za to stojí a co ne.

Oprav

Udržitelnost jako investice

Každý váš krok je svým způsobem investice. Některé jsou dobré, některé ne. Vcelku snadno však můžete předpokládat, jak se vám která investice vrátí. Udržitelnost lze také vnímat jako investici, která má dlouhodobé výhody pro jednotlivce, společnost i planetu.

Finanční úspora

Kvalitní materiály spolu s dobrou péčí sníží náklady na opravy a údržbu jednotlivých produktů. Jejich delší životnost navíc sníží potřebu opakovaných nákupů v krátkém časovém měřítku. Využívání obnovitelných zdrojů energie, instalace energeticky úsporných zařízení pak dlouhodobě šetří vaši peněženku.

Lepší zdraví i psychická pohoda

Vhodně zvolené netoxické produkty, ale také zdravá strava a cvičení. Opět se dostáváme k tomu, že udržitelnost není jen otázka udržitelných produktů, ale životního stylu, který vám může v budoucnosti snížit náklady na zdravotní péči.

Budoucnost

Ochrana životního prostředí a snižování negativních dopadů lidské činnosti na planetu se vás budou ještě nějakou chvíli týkat. A pak vašich dětí nebo vašich blízkých. Udržitelnost může být i vaše cesta. Pomozte ostatním budovat lepší budoucnost a chránit přírodu kolem nás.

Budoucnost (1)

Trocha matematiky

Pojďme si ukázat pár příkladů, kde si otázku počáteční investice můžeme krásně ukázat.

Menstruační kalíšek x Tampony

Mentstruační kalíšek má udávanou životnost cca 5 let a jedná se o jednorázovou investici. Jeho cena se pohybuje průměrně kolem 600 Kč (najdete ovšem i levnější i dražší). Ke kalíšku si můžete dokoupit ještě pár propriet navíc jako cestovní krabičku, čistící tablety apod. Počítejme tedy 1000 Kč.

Tampóny jsou proti tomu jednorázová záležitost. Udává se průměrná spotřebu cca 20 tamponů za jednu menstruaci (tento údaj je velmi individuální a číslo může být nižší i vyšší). Při průměrné délce cyklu 28 dní je to za 5 let cca 1300 tamponů. To při ceně 60 Kč za krabičku se 16 tampony dělá 4 875 Kč. Takže nejenom že jste koupí kalíšku ušetřili 1300 tamponů, ale ještě vaše peněženka ušetřila skoro 4000 Kč.  

Kávové kapsle – opakovatelné x jednorázové

Na tohle má WayCap dokonce rovnou svou kalkulačku. Tak se podívejte, kolik můžete ušetřit a nezapomeňte si připočítat, že ušetříte ohromné množství odpadu. https://www.compatible-capsules.com/savings-calculator/

Holící strojek x jednorázové žiletky

Holící strojek na žiletky stojí 600 Kč a 5 ks žiletek stojí 29 Kč. Jednorázové holící strojky, za předpokladu, že nesáhnete po těch úplně nejlevnějších, vyjdou cca na 70 Kč za kus.

6

Tady je matematika velmi jednoduchá. Během 9 oholení holícím strojkem s vyměnitelnou žiletkou se vám vaše počáteční investice vrátí a 10. holení – to už máte zadarmo. 😊

A v dalších příkladech bychom mohli snadno pokračovat. Samozřejmě – ne u všech produktů se dostanete k výhodnější ceně. Ale za vyšší cenu získáte naopak kvalitu, dobrou péči o sebe a své tělo, férové platy a čistou přírodu. A to za to stojí, nemyslíte?