Jana radí: Denní péče o pleť

Když jsme si minule tak hezky popovídaly na téma večerní rutiny, dnes můžeme přejít na tu denní.

Jen pro připomenutí - do čistých peřin jsme si lehaly krásně odlíčené a hydratované. Termín čisté peřiny je obzvlášť důležitý pro ty, koho stále trápí akné - zde je třeba dbát o pravidelnou výměnu ložního prádla, mít vlastní ručník a ideálně jeden na tvář, a všeobecně se odnaučit podvědomě se během dne dotýkat tváře. Cílem je minimalizovat způsoby přenosu mikrobů na pleť.

MYlo odlicovacie mlieko

 

Ranní čištění pleti

Po probuzení a ranní kávě se dokodrcáme do koupelny a podíváme se na sebe do zrcadla .. BOOOM! A hned máme za sebou i druhou kávu. :)

V nějaké bájné budoucnosti by bylo ideální se ráno jen umýt vodou, ale sama za sebe říkám, že já ráno potřebuji i jemné čištění. Přece jen - pleť se potí, mastí a její buňky odumírají i během spánku, a je potřeba připravit si pleť na následující skincare kosmetiku. 

Použít můžete například Navia (která bude brzy měnit své jméno na Kvitok) gelový čistič nebo pleťové mléko z večerního čištění, já mám velmi ráda to od Mylo.

 

2

 

Tonizace

Tento krok už znáte z minulého článku - jeho cílem je stabilizovat pH pokožky a navrátit jí základní hydrataci. Na tonizaci můžeme použít například květovou vodu od U šťastnej včely.

 

Sérum a hydratace

Opět jeden z kroků, o kterém jsme se bavily už v minulém článku. Jediný rozdíl bude v typu denních sér. Upřednostnila bych spíš produkty obsahující antioxidanty a orientující se na hydrataci.

Jestli mám hovořit za sebe, tak já hydratuji v rámci každé rutiny, a ty antioxidanty jsou ještě navíc k tomu. A abychom rozuměli, jakou mají v péči funkci - antioxidanty jednak chrání pokožku proti volným radikálům, stresu a smogu, navíc působí protizánětlivě a napomáhají pleti rychleji se zregenerovat. Některé dokonce stimulují tvorbu kolagenu v pokožce. Za všechny uvedeme legendami opředený vitamín C, jehož účinky v praxi vypadají tak, že pleť je projasněná, barevně sjednocená s minimem pigmentových skvrn. 

Pokud budete hledat výrobek s vysokým obsahem vitaminu C, je třeba na obalech hledat jeho percentuální obsah v produktu (ideál je někde mezi 10 - 20 %, i když velmi záleží na formě). Ono naformulovat dobré sérum s vitamínem C je celkem kumšt - céčko jako takové je totiž velmi nestabilní a rádo se rychle oxiduje. A to umí nadělat víc škody než užitku. Takže jakmile najdete to svoje NEJ céčko, potom je důležitá jen pravidelnost a konzistentnost. Určitě doporučuji například toto denní sérum pro namáhanou a vystresovanou pleť od Dulcia.

Stejně tak se můžete věnovat i okolí očí nějaká fajnovým krém nebo gelem. Za sebe doporučuji oční sérum 3x kyselina hyaluronová od Dulcia nebo oční sérum Aura od MYLO.

Snímka obrazovky 2020-01-13 o 13.16.28

 

Ochranný faktor 

Tak jak jsem v předešlém článku psala o odličování jako o nejdůležitějším kroku večerní rutiny, tak stejné místo na výsluní denní rutiny má zase pravidelné používání ochranného faktoru (takzvaného SPFka).

Z dlouhodobého hlediska mají UVA a UVB suverénně nejvýraznější efekt na stárnutí pokožky. Pravidelné používání SPFka během celého roku (je tomu tak - i během dnů s vysokou oblačností vám na pokožku pronikne asi 80 % záření) bude vaší nejlepší investicí do boje proti stárnutí pleti a jiným nešvarům. A toto si dovolím říct ze zkušenosti z mého blízkého okolí, kde opravdu nebylo módou natírat se SPFkem když se šlo okopávat zahrádku a teď ve vyšším věku jsou z toho různé alergie a zánětlivá onemocnění pleti, kterým se dá předcházet. A to samozřejmě mluvíme jen o těch lehčích případech.

Stejně tak z vlastní zkušenosti doporučuji příliš neexperimentovat s různými bio olejíčky, ale rovnou vsadit na ověřené značky jako napříkladAttitude, Minerální opalovací krém SPF 30, a na obalech rovnou hledat pojem "širokospektrální" (anglicky broad spectrum) - znamená to, že takový produkt blokuje UVA (paprsky pronikající i přes sklo oken, které jsou zodpovědné za stárnutí pleti) i UVB (lehko zapamatovatelné podle anglického Burn = hořet, takže paprsky, které vás spálí). Nanášet SPF krém doporučuji jemným vklepáváním do pokožky - vytvoříte tak na pokožce souvislou finální vrstvu, která se krásně vsákne.

DSC_8067

 

A není třeba se toho bát!

Pokud na sebe nenaplácáte množství krému ve velikosti golfového míčku, tak z toho nebude trpět nedostatkem vitamínu D, a ani vás nikdo nechce otrávit toxiny. Naštěstí žijeme v zemi, kde když chcete oficiálně prodávat kosmetiku, musíte splňovat velmi přísné podmínky EU. U tohoto tématu není třeba dělat kompromisy, ale vybrat si produkt, který je v rámci vašeho rozpočtu (mám zkušenost, že s drahým krémem se podvědomě snažím šetřit .. což je ale při SPFku ta nejhorší volba) a kterému věříte.

Pamatujte - čím dřív začnete, tím lepší výsledky do budoucnosti. Je důležité uvědomit si, že každé naše spálení pokožky zvyšuje šanci na vznik karcinomu .. Takže to, že budete mít pleť v pěkném stavu je vlastně jen vedlejší a velmi příjemný efekt toho celého.

Po tomto procesu můžete pokračovat s nanášení make-upu - ale prosím opět vklepáváním, abychom neporušili tu souvislou vrstvičku SPFka, a můžete frčet do nového dne. Časem potom zjistíte, že čím lepší pleť, tím méně potřebného make-upu. 

Ráda bych sem ještě napsala pár slov na téma voňavé kosmetiky. Dobrá kosmetika by neměla vonět. Pokud voní, a je to důsledkem přidání parfému, esenciálních olejů nebo jiných vonných složek (například Limonene), je to primárně proto, aby se lépe prodávala a byla vám příjemnější na použití (takže se opět víc prodávala). Účinnost této kosmetiky to nijak neovlivňuje, ale z dlouhodobého hlediska to může začít dělat problémy vám. Najednou se buď osypete, natečete nebo vás začne svědit pokožka. Taková ta situace, kdy dlouho nic, a najednou velký problém a podrážděná pleť. Z hlediska zdraví pleti jsou všechny tyto voňavé věci jen zbytečnost, proto opravdu doporučuji studovat složení produktů (ingredient list nebo INCI list je vždy seřazený od složky s největším obsahem po nejmenší). Ideálně by tam tyto voňavé složky neměly figurovat vůbec - ale když už tam nějaké jsou, je dobré o nich vědět a je důležité i na kterém místě jsou (čím víc ke konci, tím lépe). To aby jste věděli, za co utrácíte svoje dukáty.

 

Na závěr ještě PRO tip

Pěkná pleť není jen o píči zvenku. Mám vypozorované, že dámy, které se stejně aktivně věnují i péči o svoje mentální nitro, jakoby stárly jinak. Nevím .. Možná je to tom, že tvář je méně strhaná a rýhy po vnitřních konfliktech nejsou tak hluboké a viditelné. Nemám na to vědeckou odpověď, jen kolem sebe vidím příklady obou táborů. A je to opravdu rozdíl.

 

Děkuji za prostor a pozornost a hýčkejte se, milé dámy a děvčata! :)

 

S úctou,

 

 

vaše Jana Sāri

 


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení