Ať jsou letošní vánoce šťastné a veselé

 

Už jen pár dní a jsou zde opět svátky radosti, klidu a rodinné pohody.

U nás doma je to žůžo. Milujeme setkat se a radostně si užívat, že jsme po roce opět spolu. Všichni zdraví a o rok moudřejší. Máme takovou dohodu, že si kupujeme jen dárky, které opravdu potřebujeme a chceme. Dopředu si o nich povídáme, a tím si usnadňujeme hledání a hlavně se vyhýbáme množství zbytečností, které bychom i tak doma mít nechtěli. Možná se obíráme o moment překvapení, ale za to máme 100% jistotu, že si darujeme to, co opravdu využijeme a potřebujeme.

loren-cutler-sHCjnKRhyso-unsplash

 

Ne ve všech rodinách to tak je.

Vánoce jsou opravdu někdy šílené a neekologické svátky. Podívejme se na fakta.

Více než 154 milionů Američanů přiznává, že dostalo nejméně jeden nechtěný dárek. V Británii skončí každý pátý nechtěný dárek rovnou na skládce. V přepočtu je to kolem 23 milionů nechtěných dárků, které se den po jejich rozbalení automaticky stávají odpadem a ten se na skládce může rozkládat stovky let.

Samozřejmě, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale i o kilometrech balicího papíru, do kterého je balíme. Zajímavostí je, že v průměru člověk mine na balení vánočních dárků 2,68 role balicího papíru, ze kterého se jen část může recyklovat. Balicí papíry potažené fólií nebo glitry totiž patří do komunálního odpadu.

annie-spratt-hqkYp-Ookk4-unsplash

Ale pojďme na Česko. 

V roce 2018 jsme za vánoční dárečky utratili asi 7300 Kč, za jídlo průměrný Čech utratil něco kolem 3130 Kč. Mezi nejčastější dárky v Česku patří oblečení, elektronika, knihy, kosmetika a hračky. Polovina z nás se snaží vysondovat, co by si naši blízcí přáli . Někteří z nás se ptají přímo. A co vy do které skupiny patříte?

Nechtěné dárky. Co s vámi?

Asi vás nepřekvapí fakt, že nejběžnějším nechtěným dárkem je oblečení, obuv, kosmetika včetně parfémů nebo dárky do domácnosti. A většina z nás si nechtěné dárky nechá i přesto, že ví, že je nikdy nevyužije.

Samozřejmě, že nejlepším řešením, jak předcházet nesmyslnému vyhazování peněz a zároveň tvorbě odpadu, je upřímný rozhovor s členy domácnosti o tom, co si pod stromečkem chceme opravdu najít. A proto buďme k sobě upřímní.

Mluvme a mluvme o tom, že darování dárků je o vzájemné důvěře. Vánoce určitě nejsou jen o dárcích, právě naopak, jsou o čase stráveném v kruhu přátel. Každému bude lépe, když si pod stromečkem najde to, co ho baví. A ne něco, při čem se bude muset kysele tvářit, protože v momentě, kdy dárek rozbalí, bude vědět, že na něj doma bude jen sedat prach.

Co s těmi, kteří si nedají říct? Protože víme, že i takových v rodině máme.

Pokud máte v rodině člena nebo kamaráda, kteří jsou jedničky v dávání nesmyslných dárků, přijměte je. Je to náročné, ale rozčilování vám pravděpodobně i tak nepomůže. A obdarování je pro některé z nás jediným jazykem lásky, kterým umí tu jejich projevovat. Dovolme jim to.

Za dárky poděkujte a klidně se s nimi rozlučte. Nechtěné dárky můžete věnovat na charitu nebo rodinám v nouzi. Vyswapovat je, prodat nebo je darovat někomu jinému.

A na závěr přikládám pár tipů na "šťastné, veselé a zelené":

Ptejte se, poslouchejte a přemýšlejte nad tím, co komu koupíte.
Neodsouvejte své zásady. Pokud se celý rok snažíte o zodpovědnější život, ustůjte to i na Vánoce. Užijte si je naplno a v souladu se svými zásadami.
Vyměňte balicí papír za noviny a udělejte si z balení dárků novou rodinnou disciplínu. Zahrajte si hru o nejoriginálnější zabalené dárky.
Věnujte pod stromeček krok na "cestě" k udržitelnosti. Obdarujte své blízké eko-dárkem, který víte, že by si sami nekoupili.

 kira-auf-der-heide-IPx7J1n_xUc-unsplash

 

 

Mezi moje favority patří lufa, kompostovatelné houbičky a čepované eko prostředky na čištění a mytí nádobí či bambusové tyčinky do uší. Není nic lepšího, než když vaši blízcí díky vám udělají jeden malý krok navíc. A co vy víte, možná se jim tyto produkty zalíbí.

  1. Podpořte české designéry a značky. Letos nás potřebují více než kdykoliv předtím. Zamilujte se zpět do kvality a nikoli kvantity.
  2. Vyměňte konvenční kosmetické balíčky za kvalitní přírodní českou kosmetiku.
  3. Myslete na ty, kteří jsou v nouzi. Přispět můžete například pravidelně 1 € na občanské sdružení #everyindividualmatters, které každý měsíc sbírkou pomáhá lidem v nouzi nebo zvířatům. Ročně vás tato pomoc bude stát jen 12 €. Kdybychom všichni věnovali jen 1 € měsíčně, svět by byl ještě krásnějším místem.
  4. A na závěr si každý pro sebe připomeňme, o čem pro nás Vánoce jsou a užijme si je v kruhu nejbližších. Po tomto roce si všichni zasloužíme vychutnat si pohodu a pořádný odpočinek u bramborového salátu a pohádek.

Zdroje:

https://boutique-magazine.co.uk/talking-rubbish-23-million-unwanted-gifts-destined-for-landfill-this-christmas/

https://www.savings.com.au/credit-cards/aussies-wasted-over-400-million-in-unwanted-christmas-gifts-last-year

https://www.finder.com/unwanted-gifts

https://touchit.sk/kolko-minie-priemerny-slovak-pocas-vianoc-pozrite-sa-ake-darceky-su-in/208474

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení