Mikroplasty jsou všude, už i v pitné vodě!

Jak na mikroplasty v pračce?

Podle studie Univerzity v Newcastlu, která byla realizována pro Světový fond na ochranu přírody (WWF), přijme běžný člověk za týden asi 2000 plastových mikročástic, což je ekvivalentem pěti gramů. To se možná nezdá nějak mnoho, ale když si představíte, jak jsou plasty lehké, může to být klidně i vaše kreditka. Váha mikroplastů, které přijímáme se rychle navyšuje a to až na 250g za rok! Proč tomu tak je? Jak se plasty objevili ve vodě, kterou pijeme? Česká republika je na tom ještě relativně dobře, máme jednu z nejlepších vod na světě, přitom využíváme vlastní rezervy. Na zemi však nejsme sami, a proto byla vzpomenuta všeobecná čísla. Mnoho krajin je odkázaných na balenou vodu, která je balená samozřejmě v plastu. Plasty jsou úplně všude a čas redukovat je měl přijít již dávno. Neohrožují jen nás. Ohrožují hlavně přírodu a mořský život, který je ještě bohatší než ten suchozemský, a ne méně důležitý. Když vám povíme, že plasty se vyskytují i v běžné domácnosti, neříkáme tím zřejmě nic nového. Myslíme to ale tak, že syntetické textilie tvoří prach, který dýcháme. Mikroplasty už můžeme najít kromě vody a vzduchu i v jídle. Ve vodě se dostávají do mořských živočichů, které konzumujeme. Prakticky se jim už dnes nedokážeme vyhnout. V oceánech se každý rok objeví téměř 9 miliónů tun plastového odpadu. Jak můžeme přispět ke zdraví planety a objem mikroplastů redukovat?

mikroplast a

 

Jak můžete tento negativní trend omezit?

Samozřejmě, nenosit oblečení, které obsahuje umělé a plastové složky, by bylo nejlepším řešením. Každopádně, některé druhy oblečení, tak jak je dnes známe plasty potřebují, ať už je to například použití elastanu, nebo například neopren. Kontraproduktivní a proti myšlence „zero waste“ by bylo vyházet všechno oblečení, které má, co do činění s umělými látkami do koše. Proto se radši podívejme na problém v místě, kde se mikro-plasty dostávají do vody – v pračce. Když oblečení pereme, postupně se z něj uvolňují malinké částice, které ani nevidíme. Nic není 100 %ní a to platí i u praní. Jakoukoli látku pereme, vždy z ní nakonec trošinku ubude, protože praní je celkem agresivní postup. Na trhu existuje několik typů praček s filtrem na mikroplasty, ale kupovat novou se vám vyplatí méně než pořízení vynálezu, o kterém si teď něco povíme.

IMG_9238

 

Guppyfriend


Guppyfriend je firma vyrábějící kompaktní a šikovné řešení, které zamezuje odplavení mikroplastu z vašeho oblečení do odtoku pračky a v konečném důsledku do vodních toků. Vyrábějí speciální polyamidové sáčky Guppyfriend, které při praní zabraňují úniku mikroplastů z umělých tkanin do vody. Vložte do Guppyfriend svoje oblečení, při kterém by toto riziko mohlo nastat, sáček uzavřete a perte tak, jak jste zvyklí. Tento pomocník do vody nepustí nic, co tam nechcete. Po vyprání prádla, vyjměte ze sáčku vaše oblečení a zbavte se zůstatkového plastového mikro-odpadu, který v sáčku zůstal – nejlépe separováním. Je to opravdu tak jednoduché a vodnímu životu a konec konců i nám to reálně pomůže.

Obstarejte si i vy ten svůj a perte, tak jako vždy. Rozdílu si sice nevšimnete, ale příroda ano:)

 

 

EKOHÁDANKA č. 3 je tu. Stačí, když do komentáře níže odpovíte na následující tři otázky a sáček Guppyfriend může být váš. Držíme palce.

PS: Losování se uskuteční ve čtvrtek 5.9. ve 14:00.

SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:

1. Co jsou mikroplasty?
2. Jak se jmenuje zázračný sáček, který zachytává mikroplasty?
3. Kolik mikroplastů přijme člověk ročně?