Jak na první zoubky?

Věděli jste o tom, že stejně jako otisky prstů, tak i každý z nás má jedinečný soubor zubů? Dokonce i jednovaječná dvojčata mají odlišné zubní otisky.

Od narození dostáváme do vínku zdravý chrup. Tak jako jiné návyky, které rodiče učí svoje děti, tak i zubní hygiena je důležitou součástí vývoje. Možná důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Pro 81 % lidí je čištění zubů první činností, kterou ráno vykonají. Je to pravidelná každodenní činnost, která nás provází celý život. A její nesprávné návyky mohou vést k problémům a bolesti. Aby s námi naše zuby přežily celý život v dobré kondici, je dobré se o chrup správně starat již od útlého věku.

Snímka obrazovky 2020-06-08 o 16.51.31

 

Kdy začít? 

Pokud bychom měli jít úplně od začátku, tak dobrá kvalita zubů dítěte se tvoří už v těhotenství a to prostřednictvím stravy a vitamínů, které budoucí maminka přijímá do svého těla. Mléčné zuby se začnou tvořit, když je dítě v děloze, ale začínají se objevovat, až když má dítě od 6 do 12 měsíců.

Když se prořeže první mléčný zub a nejpozději po dovršení jednoho roku. To je čas, kdy se doporučuje první návštěva zubaře. Zároveň je to čas i na jejich čištění. Myslíte si, že je to příliš brzy? Výzkumy dokazují, že právě díky tomu, že dítě vezmete na jeho první návštěvu k zubaři již v útlém věku, zvykne si, a v dospělosti nebude zažívat strach a stres, jako možná jeho rodiče.

Věděli jste, že do konce třetího roku života přijdou ústa vašeho dítěte do kontaktu s více než 250 druhy různých bakterií? Doporučuje se proto začít s čištěním už při prořezávání prvních zoubků a především důkladně vyčistit i prostor pod rty, mezi horním rtem a dásněmi, jazyk a dásně celkově. Zbavíte se tak nejen bakterií, ale dítě si tak pomalu začne zvykat i na čištění ústní dutiny, a tak vám to časem půjde o něco jednodušeji i s návyky na dětské zubní kartáčky.

 

Zubní rituál

Když se dítěti prořežou i zadní mléčné zuby, nastal čas začít s používáním klasického zubního kartáčku určeného pro děti. Doporučená frekvence čištění dětských zoubků je po každém jídle, minimálně však dvakrát denně (ráno a večer po jídle). Po třetí roku života je čas, aby dítě zvládalo čištění zubů i samo. Vyčištěné zuby je ale třeba kontrolovat i pak. Dokdy? To je individuální.

Mnoho rodičů si myslí, že když se dětem pokazí mléčné zuby, tak se nic neděje, vždyť jim přece stejně časem vypadnou. Mýlí se. Na pokažený mléčný zoubek jen málokdy naroste zdravý trvalý zub. Když musí zubař vytrhnout pokažený mléčný zub, je celkem jisté, že nový trvalý zub nenaroste správně. A to může znamenat například i nevyhnutelnost rovnátek. Mléčným zubům dětí se nedostává dostatku pozornosti, a to může za to, že se jim zoubky kazí. Tomu nepomáhá ani to, že čištění zubů nepatří mezi nejoblíbenější činnosti dětí.

Náš TIP: Udělejte si z čištění zubů rodinný rituál, kdy si můžete společně zpívat písničky, vymýšlet příběhy o tom, který zoubek je největší dobrodruh, můžete dát zubnímu kartáčku jméno nebo dělejte cokoliv, co vám zpříjemní čas spojený s čištěním zubů. A nezapomínejte, že právě vy jste pro vaše děti tím největším vzorem a bude po vás opakovat vše, co děláte. Právě proto si čistěte zuby spolu.

 

Snímka obrazovky 2020-06-08 o 16.50.43

 

Dětský zubní kartáček - jak se o něj starat?

Dětský kartáček se vyznačuje tím, že má ergonomicky tvarovanou ručku, měkké štětinky a krátkou zakulacenou hlavičku. Zubní kartáček značky Jack N‘ Jill je vyroben z kukuřičného škrobu, měkké štětinky mají nylonový původ a neobsahuje žádné PVC ani BPA, takže dítěti nehrozí žádné nebezpečí. Navíc - kartáčky značky Jack N‘ Jill jsou kompostovatelné a rozloží se už za 90 dní.

Zubní kartáček bývá často ve vlhkém prostředí, což množení mikroorganismů napomáhá. Proto je důležité kartáček správně skladovat, po určitém čase vyměnit a sem-tam jej sterilizovat.

Z hygienických důvodů se jasně nedoporučuje pokládat kartáček do blízkosti toalety. Nedoporučujeme jej skladovat ani v uzavřených pouzdrech či krytech. Zubní kartáček by měl po vyčištění důkladně vyschnout a ne být stísněný v uzavřeném a vlhkém prostředí, které napomáhá vzniku dalších bakterií. Doporučuje se jej skladovat ve svislé poloze například v biologicky rozložitelném pohárku Jack N‘ Jill. Pokud je v pohárku více než jeden kartáček, dbejte na to, aby se jeden kartáček nedotýkal druhého, a tak se vzájemně nekontaminovaly.

Po každém vyčištění zubů je třeba kartáček pořádně opláchnout pod horkou vodou, zbavit jej tak zbytku zubní pasty a nečistot a umístit ho ve svislé poloze do pohárku. Aspoň jednou za týden však doporučujeme zubní kartáčky i sterilizovat - vodou opláchněte štětinky a kartáček umístěte hlavicí dolů do pohárku, kam nalijete 3 % peroxid vodíku tak, aby zakryl hlavici kartáčku i se štětinkami, a nechte cca 10 minut stát, následně štětinky kartáčku opláchněte pod vodou a setřeste přebytečnou vodu. 

Pokud byste byli vy či vaše dítě nemocní, doporučujeme kartáček sterilizovat po každém použití. A když choroba odejde, zubní kartáček vyměňte. Celkově se doporučuje měnit kartáček (dětský i dospělácký) každé 2 - 3 měsíce. Je důležité sledovat, v jakém stavu kartáček je. Pokud jsou štětinky roztřepené, je to znamení, že je čas jej vyměnit.

 zuby

 

Zubní pasta

Zubní pastu nemusíte použít hned jak začnete používat zubní kartáček. Zpočátku vám postačí čištění kartáčkem a vodou. Když už ji ale začnete používat, neměli byste zapomínat na to, že děti zubní pastu rády polykají. Proto doporučujeme dbát na to, aby dětská zubní pasta byla v maximální míře bezpečná a neobsahovala žádné chemické látky, fluorit, barviva či uměla sladidla.

Se zubní pastou Jack N‘ Jill budete mít jistotu, že na zubním kartáčku je ta nejbezpečnější pasta, co se na trhu s dětskými zubními pastami nachází. Složení zubních past Jack N‘ Jill je 100 % přírodní, neobsahuje chemikálie, fluorit, umělá barviva ani sladidla. Kromě toho jsou chutné díky složení z ovoce, které jim dodává výbornou chuť. Pasty jsou BIO, veganské, a tak jako samotná pasta neuškodí dítěti, tak ani jejich obal neuškodí životnímu prostředí. Je totiž bez BPA a je recyklovatelný.

 

Zdroje:

http://www.prezuby.eu/50-zubnych-faktov-zaujimave-a-blaznive-veci-ktore-mozno-neviete/

https://jackandjillkids.sk/clanky