7 rad, jak originálně a šetrně zabalit vánoční dárky!

K vánocům neodmyslitelně patří dárky. Běžně je balíme do jednorázových balících papírů, které se na dárcích příliš dlouho neohřejí. Za balení dárků dokonce utrácí vězšina z nás každý rok nemalé peníze, ale nezabalený dárek jako by ani dárek nebyl. A protože nám i toto plýtvání není jedno, rozhodli jsme se ukázat, že to jde i jinak a šetrněji s ohledem na životní prostředí i vaší peněženku. Stačí se inspirovat našimi radami a zapojit tvůrčího ducha, který ja v každém z nás. Vaše dárkové balíčky budou rozhodně originální a zároveň tímto způsobem jdete po cestě K MÉNĚ ODPADU!

_MG_3923 res_small_MG_3959res_small 

 

1. Do novin? I poštovní schránka může lecos nabídnout

Každý den se vaše poštovní schránky neúprosně plní nevyžádanou poštou, reklamními a informačními letáky, novinami apod. Všechen tento jindy zbytečný papír končí často bez povšimnutí v koši. Má bohužel moc krátkou životnost, přitom hýří barvami a jako balící papír je ideální. Teď je ten správný čas, kdy ho využít. Splní účel a vám nebude líto, že skončí potrhaný v koši.

2. Japonské Furoshiki - látku místo papíru

V duchu znovu použitelných obalů, takto jsme letošní Vánoce pojali my z meneodpadu.shop. Přitom Furoshiki - metoda balení dárků do různých textílií - není zdaleka žádnou novinkou. Toto umění spočívá ve skládání, vázání a točení látky, pochází z Japonska a pro svůj environmentální rozměr získává stále více příznivců po celém světě. Základní balení navíc zvládne každý.

 

Příběh z našich skříní

Před Vánoci jsme udělali firemní sbírku nepoužívaného oblečení a ubrusů, které v našich skříních zabírají zbytečné místo, a to s jasným cílem. Cílem bylo sesbírat textilní materiál, který dostane druhou šanci v podobě dárkových bálení. Látek se sesbíralo opravdu mnoho a nad naše očekávání. Některé kousky se dokonce rozebraly a oblečení, které už někomu přišlo všední a okoukané, u druhých nalezlo sympatie. Aby jsme se k cíli přiblížili, potřebovali jsme pár kouzelných ručiček, které by nám pomohly náš nápad nastříhat a následně sešít do čtvercových šátků. Naskytla se nám možnost spolupráce s mladou a velmi šikovnou začínající módní návrhářkou. Inspirativní Andrea Rajnišová náš nápad přivítala a zanedlouho se pustila do šití šátků FUROSHIKI. Máme radost nejen z toho, že jsme zrecyklovali vysloužilé oblečení, ale zároveň se povedlo vytvořit originální udržitelné vánoční balení, které je dárkem samo o sobě a je možné ho používat stáel dokola, každý rok. Furoshiki šátky pořídíte u nás v sekci Z naší dílny. Není jeden jako druhý a opravdu každý kousek je jedinečný. Vybrat si můžete ze dvou velikostí, ale to, jaká vám přijde domů  barevná varianta, je naším vánočním překvapením. :)

 

3. Inspirace ze samotné přírody

Zapomeňte na klasické balení, některé dárečky vyniknou samy o sobě, stačí je jen nápaditě dozdobit. I v tomto zimním období najdete v lese nebo na louce zajímavě zbarvené plody, větvičky a různé jiné dary Země, které můžete využít jako dekoraci. My jsme dozdobili tento krásný bambusový hrneček, líbí se vám?

 

4. „ZAVAŘTE" váš dárek

Snad v každé špajzce se najde nějaká ta skleněná zavařovačka. Co s ní? Jednoduše do ní hezky srolujte ponožky, spodní prádlo, ale i rukavice nebo třeba tričko. Tak se všední dárky, z kterých si často utahujeme („Jé ponožky, jaké překvapení" :D), stanou neobyčejnými.

 

5. Darujte dárek v dárečku

Nákupní plátěnky a síťovky jsou dnes na rozdíl od igelitek v kurzu. Je tedy škoda nevyužít je jako dáreček a balení v jednom. Navíc po stylových kouskách nemusíte nikde dlouze pátrat. U nás najdete přímo umělecké skvosty. Ocení je ženy i muži všech věkových kategorií a i pro nejmenší se najde spousta veselých motivů.

 

6. Znovu používejte

Nakupujete dárky přes internet? Balení v kterých vám věcičky přijdou domů nevyhazujte. Dejte jim taktéž druhou šanci a pomalujte je nebo zkrášlete nějakou mašlí,  polepte je vystříhanými obrázky, cokoli vás napadne. Jen ji hned nevyhazujte. Také je dost možné, že se vám doma válí nějaké ty dárkové taštičky, odtrhněte starou jmenovku, vytvořte novou na kousek papíru a dárkové balení je na světě:)

 

7. Látkové pytlíčky z naší dílny

Jestli vám ani jedna z našich rad nepadla do oka, máme pro vás ještě jednu inspiraci, jak zabalit dárečky bez odpadu. Pytlíčky různých velikostí na zero waste vánoční balení pro nás ušili v chráněné dílně Dom Svitania v Jakubově. Jsou krásné a velmi praktické, věříme, že z nich budete mít velkou radost stejně jako my.

 balenie_12_smallbalenie_7_smallbalenie_8_small