Proč ekologická drogerie nevoní?

Kdo by nemiloval jarní vůni čerstvě vypraného prádla nebo exotické aroma právě vytřené podlahy? Příjemné vůně máme rádi všichni. Dnes si už opravdu můžeme zvolit drogerii s ohledem na pocit, který nám má její vůně následně evokovat. Ať už se po jejím použití chcete ocitnout v Karibiku, nebo v levandulovém sadě, výběr je jen na vás. Tento smyslový prožitek má však i odvrácenou stránku, o které si dnes povíme. 

Každý den se snažíme obklopovat se voňavými věcmi, oblečením, produkty a samotnými vůněmi. Různými aromaty si pomáháme i v koupelně, při úklidu nebo v autě a společných prostorech. Dnes budeme hovořit hlavně o vůních v souvislosti s drogerií a o tom, proč její alternativa - ekologická drogerie - neoplývá tak výraznými vůněmi, nebo je její vůně úplně neutrální.

Snímka obrazovky 2020-02-28 o 16.26.14

Co to vlastně cítíme?

Začneme tím, co vlastně v té konvenční drogerii tak voní. Co to vlastně cítíme? Je zřejmé, že v konvenčním prostředku na nádobí asi šťáva z jablečného koncentrátu nebude. Proto se většina obyčejné drogerie opírá o umělé vůně. V převážně anglicky popsaném složení je najdete pod názvem „fragrance“, nebo „parfum“. Pravdou však je, že za těmito jednoslovnými pojmenováními stojí chemické sloučeniny, často složené i z několika stovek samotných chemikálií.

Věděli jste například o tom, že mezi ovocnými příchutěmi a aromaty je ta jahodová tou nejhůře napodobitelnou? Americká společnost Breast Cancer Prevention Partners (BCPP) v roce 2018 udělala průzkum, jehož výsledky se vám zřejmě nebudou moc líbit. Zjistilo se totiž, že za tři čtvrtiny toxických složek ve sto čtyřiceti testovaných produktech z oblasti drogerie a kosmetiky, mohou umělá aromata. National Academy of Sciences, americká nezisková organizace složena z významných členů různých vědeckých okruhů tvrdí, že 95% chemikálií použitých v syntetických aromatech je z petroleje. Patří mezi ně deriváty benzenu, toulenu a mnoho dalších toxických chemikálií, zodpovědných za vznik rakoviny a alergických reakcí. I přes tyto výzkumy a dokázané negativní dopady se tyto nebezpečné látky stále v komerční drogerii používají.

62

Chemikálie, které se schovávají pod názvy „fragrance“ a „parfum“ dnes mohou za celou škálu zdravotních problémů, a na svědomí mají též negativní vliv na životní prostředí. Lidé s citlivější pokožkou se často setkávají s jejím podrážděním, přitom často nevědí, že za to může jejich oblíbená aviváž, kterou do pračky lijí v decilitrech. Mezi další zdravotní komplikace způsobené umělými vůněmi patří respirační problémy, narušení hormonální rovnováhy a riziko vzniku rakoviny. Toto všechno dohromady zní jako dost důvodů proti používání umělých vůní v drogerii. Mnoho z vás ale o těchto faktech neví a komerční drogerii používá vesele dál.

 

Jak se vyrovnat s umělými aromaty nebezpečné drogerie a proč ekologická drogerie tolik nevoní?

Přírodní aromata mají mnohem menší intenzitu vůně než ty umělé. Jsou totiž přírodní a příroda nemusí nic přehánět. Ničím vám také neublíží a složení je jednodušší, než to umělé. Na chvilku se ale ještě vrátíme k té běžné drogerii.

 

Co jsou silice?

Aviváž při praní opravdu nutná není. Lidé ji přidávají buď ze zvyku, nebo si neuvědomují, že již samotné prací prostředky obsahují dost vůně. I ekologická drogerie nabízí způsoby, jak svoje prádlo krásně navonět a to většinou v podobě esenciálních olejů (silic) a přírodních výtažků z ovoce a jiných přírodních materiálů. Esenciální oleje, jinak také éterické oleje, jsou prchavé kapaliny získané destilací rostlin. Jsou vysoce koncentrované výtažky konkrétní rostliny a i přesto, že jsou malé objemem, mají velmi silnou vůni. Používají se také při aromaterapii a ve farmacii.


Snímka obrazovky 2020-02-28 o 16.32.19_1

Ekologická drogerie si na rozdíl od té komerční vystačí s mnohem jednodušším složením. Složky jsou v drtivé většině složené z přírodních látek. Využívá například přírodní tenzidy, přírodní saponiny (díky kterým vzniká pěna), víření vody, přírodní oleje, glycerin, přírodní kyseliny a vosky, rostlinný alkohol atd. Její cena se od té komerční přitom až tak neliší. Většinou je mírně vyšší, ale cena je v tomto případě daň za nižší výrobní náklad ekologických výrobců proti těm komerčním. Tato drogerie se také vyrábí z finančně náročnějších surovin a pro mnohem menší trh. Výběr je ale stále na nás a naše rozhodování by mělo odrážet naše priority. Vyplatí se nám zaplatit o pár korun víc za produkt, který nebude ubližovat přírodě, ani nám? Myslíme si, že odpověď je jasná.

Kromě příznivějších zdravotních účinků bude díky používání ekologické drogerie mnohem méně trpět i naše prádlo. Tím pádem není vystavené agresivním chemikáliím, čistí se jemně, ale učině a v souladu s přírodou. Zanechává minimální stopu a často se prodává ve vhodných, odbouratelných obalech. I na našem lokálním slovenské a českém trhu působí vícero výrobců ekologické drogerie. Jejich výrobky se vám hravě postarají o čistotu v každé oblasti vaší zelené domácnosti.

domácnosť_ekologická drogéria2

PÁNBACH je slovenská firma s přírodními prostředky, které využijete v kuchyni i koupelně. Nabízejí prací, mycí i čistící prostředky s přirozenou vůní rostlin. A co víc - koupíte je ve skleněných obalech.

Německá firma Sonett nás už od roku 1977 přesvědčila o tom, že drogerie se dá vyrábět i jinak. Najdete u nich řešení na každý problém týkající se čistoty v domácnosti. K výrobě svých prostředků přistupují kombinací osvědčených postupů z minulosti s bezkonkurenčními technologickými postupy.

Ecoegg na druhou stranu představuje skutečnou revoluci v praní. Jejich prací a sušicí vajíčka snižují zatěžování matky přírody zbytečnými obaly a zároveň chrání vaše prádlo a životní prostředí před nežádoucími chemikáliemi.

Další lokální značkou je Tierra Verde, která funguje od roku 2008. Taktéž nabízí široký sortiment ekologické drogerie, kterou již zakoupíte i v mnoha zelenějších obchodech a ekologicky nakloněným drogeriím. V některých bezobalových obchůdcích si ji dokonce můžete načepovat a tím snížíte množství zbytečných obalů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení