Jana radí : Jak rozumět kosmetickým ingrediencím

Nápad na toto téma se zrodil teprve nedávno, po kávičkovém skincare štěbetání s kámoškou.

Vyprávěla o tom, jak ji péče o pokožku zcela zajímá, ale stále má chaos z těch všech termínů, které vidí na obalech nebo v rámci seznamu ingrediencí. Tak jsem si řekla, že by bylo fajn, si některé ty termíny, tak pěkně 'po našem' trošku blíže ozřejmit.

Začneme nejprve základy:

Co je to seznam ingrediencí?

Seznam ingrediencí / list of ingredients / INCI list má uvádět vyjmenované složky, z nichž je dán - v našem případě kosmetický produkt - složený. Záměrně nepíšu všechny, protože jsou případy, kdy jsou některé formulace předmětem patentu nebo obchodního tajemství.

Celkem tomu i rozumím - v mnoha případech to výrobce stálo nemalé peníze investované do výzkumu a vývoje daného komplexu a asi by ho zamrzelo, když by to takto naservíroval na stříbrném podnose konkurentem na okopírovanými. K tomuto mám pár ALE...o nich později.

Tento seznam by měl být přímo na obalu produktu a většinou, v dnešní době internetů, se dá najít i na stránkách výrobce. Mnoho výrobců zároveň využívá možnost zdůraznit klíčové složky - aktivní látky - přímo na přebalu, což nám umí také usnadnit orientaci a výběr produktu.

Pro mě je toto vždy takový lakmusový papírek, s jakou firmou mám dočinění, jak otevřeně se mnou jako zákazníkem komunikují a jak si mě váží - jinými slovy, pokud tam výrobce ty ingredience nemá vůbec (!), Nebo celé to prodává jako čáry-máry -fuk lektvar a detailní informace nedodá ani na poptávku - ruce pryč od toho!

Podle mezinárodních norem by měla být INCI listina seřazena podle obsahu jednotlivých složek v produktu - od nejvíce obsažené po nejméně, s tím, že při složkách v koncentraci pod 1% už může být pořadí zpřeházený.

Jak tedy zjistím, že jsem už kolem 1%, když tam nemám procentuální množství? Okolo 1% zvyknou začínat parfemace, vonné složky nebo konzervanty.

Já se většinou orientuji podle prvních 5-6 složek (protože těch je tam nejvíce) a posledních pár složek. Jsou totiž látky jako například retinoidy, kterých stačí jen malinké množství, aby byl produkt účinný (při retinolu je to tuším kolem 0,3%).

ALE číslo 1: třeba dávat pozor, pokud je tam více typů jedné účinné látky - může se vám to pěkně spočítat a produkt působící nevinně může být pro vás silný (toto je důležité hlavně při aktivních látkách kyseliny nebo retinoidy).

6BA2F88A-2507-49A7-9CB9-A6A497EF10E4

 

Jak to tedy interpretovat?

Já se na INCI list detailněji dívám na Googlu hlavně u dražších a opěvovaný produktech.

Podle hesla: je dobré vědět, za co platím.

Příklady: mám sérum a vidím, že ty první složky jsou: voda, glycerin - obojí jsou běžně objevující se, bezpečné a dobré složky v ingrediencích - a jsou levné. Kde-tu najdu nějaké sodium hyaluronate (naše známá hyalurónka) a asi od poloviny INCI listu mi začínají různé vonné silice a oleje - tak vím, že peníze vyhazuji za voňavku a ne funkční skincare ... i když ten úvod zněl dobře.

Stejně, pokud najdu někde v rámci prvních složek denaturovaný alkohol - je také relativně levný a pokud je tak vysoko, to znamená, že je ho tam mnoho. Pleť vám spolehlivě vyčistí a odmastí, a s velkou pravděpodobností i podráždí a vysuší. A to nechceme.

A stejně se snažím obcházet SLS nebo Sodium Lauryl Sulfate ... složka, která dělá čistící gely krásně pěnivé - pleť vám také spolehlivě vyčistí, ale také přesuší, naruší ochrannou lipidovou vrstvu na pleti a pod. Je to taková elegantnější forma detergentu - nebo tedy Jari. A to na tváři také nechceme!

ALE číslo 2: i dva produkty s totožným INCI složením nemusí působit stejně - vyváženost formulace je klíčem. Já si při tomto vždy vzpomenu na starou debatu s kámošem kolem apple PC počítačů a Windows - onoho času kdysi každý grafický designér v reklamce pracoval na Apple počítačích - na ten typ komplexní práce s daty byly prý spolehlivější a vyváženější než Windows, přesto, že oba stroje v principu dělaly totéž.

Jak jsem již zmínila, INCI list není všechno. Není třeba se detailně učit co co znamená a jak to funguje - pokud si na tom nějak extra neulítáváte (v tom případě ahojahoj, můj soulmate).

Ale je dobré rozumět v základech, že co si kupujete - tak jako v potravinách díváte, kolik masa je reálné v těch párcích nebo šunky.

Následující část bude asi na více káv - ale tedy pojďme si v tomto úvodním dílu říci více o pár složkách, jejichž termín jsme 300x už slyšeli, ale boha si neumíme vybavit, co znamenají, nebo jak fungují (ehmmm ... Říká o sobě )

 

U stastnej vcely elixir

Ceramidy: jsou to lipidové struktury (tuky), které se přirozeně dají nalézt v nejsvrchnějších vrstvách pokožky. Tvoří až 50% složení kůže - Což je dost slušná cifra, si řekněme otevřeně.

Představte si to jako maltu, která drží pohromadě cihličky nebo tedy buňky vaší pokožky, a jejich hlavní funkcí je její ochrana před únikem vlhkosti a působením volných radikálů z vnějšího prostředí jako například stres nebo znečištěné prostředí.

Věk nebo poškození pleti slunečním zářením redukují tuto schopnost ceramidů, která pak následně oslabuje ochrannou bariéru vaší kůže a stává se tak zranitelnější. V praxi to může vypadat jako suchá, zdrsněná pokožka, vrásky nebo různé iritace, zarudnutí nebo viditelné znaky dehydratace vaší pokožky. Dobře formulovány produkty s ceramidy vědí ochrannou funkci vaší kůže podpořit a navrátit tak její hydrataci, vláčnost, pevnost a nafufňanosť. Příklady ceramidů: phytosphingosine a sphingolipids. Mohou být součástí komplexů, ale ve většině platí, pokud tam výrobce tuto technologii má, tak se tím i pochlubí někde na obalu.

Dobrý krém s ceramidy nabízí například Dulcia.

 

DULCIA KREM

 

Antioxidanty: je to skupina látek, které pomáhají chránit vrchní vrstvy před oxidací následkem volných radikálů, UV záření a znečištěného vzduchu. Patří sem:

  • Vitamín E (tocopherol nebo tocotrienols) - nejčastěji používaný. Je rozpustný v tuku a existuje syntetický, přírodními (výzkumy říkají, že oba fungují skvěle, ale ten přírodní má silnější a má dlouhodobější efekt). Ideálně se doplňuje s SPFkom, protože ještě více podporuje ochrannou funkci pokožky před nepříznivými účinky slunce.
  • Vitamín C (má mnoho forem, ale nejznámější je ascorbic acid a tetrahexyldecyl Ascorbate) - je to ve vodě rozpustný vitamín, účinný hlavně proti jemným vráskám, rozjasňuje a vyrovnává tón pleti, při dlouhodobějším používání pomáhá proti pigmentacím. Při tomto vitamínu je zvláště důležitá jeho ochrana - ideální je vzduchotěsný obal, aby se zabránilo rychlé oxidaci produktu, chránit jej před sluncem a teplotními výkyvy a po uplynutí trvanlivosti nebo zežloutnutí ho třeba přestat používat. Mnoho těchto produktů bývá i uměle dobarvován a parfémovaných právě proto, aby spotřebitel těžší rozpoznal, kdy se jeho výrobek již zlomil.
  • Resveratrol - potentní antioxidant, který se nachází ve slupkách hroznů, různého bobulovin, arašídy, čaji a mém oblíbeném červeném víně. Je to vlastně přirozená ochrana těchto rostlin před vnějšími stresory (UV, znečištěné ovzduší, změny klimatu, atd). Bojuje proti unavené pokožce, zklidňuje a má schopnost odstraňovat neblahé účinky oxidativního stresu.
  • Niacinamid (niacinamid) - známý také jako Vitamín B3, pomáhá vylepšovat texturu a tón pokožky, bojuje proti zánětům a je ideální pro stabilizaci obranyschopnosti vrchní vrstvy pokožky. Čím je tato vrstva více v pořádku a funkční, tím více ví vytěžit z těch skincare dobrot, které jí nabízíme. Toto zvláště důležité při rosacea nebo akné.
  • Dulcia sérum energizujuce

 

Peptidy: jsou to krátké řetězce aminokyselin, které mohou plnit různé funkce zaměřené primárně na celkové zdraví pokožky. Mají schopnost proniknout do vrchních vrstev pokožky a podle typu informace, kterou nesou, vyvolat specifickou odezvu.

Můžeme si to představit jako poslíčky zpráv - některé peptidy v sobě nesou aktivační povel (jmenují se signální peptidy - ty pomáhají aktivovat tvorbu kolagenu a elastinu), některé naopak deaktivační povel (neurotransmiter blokující peptidy - takový peptid umí přerušit přenos impulsu nějakého podráždění například a zabránit stahu svalu, který může mít za následek tvorbu vrásky) a některé mají za úkol být jen nosiči (využitelné například při hojení pokožky peptidy mědi). Ideál je, pokud jsou peptidy dobře nakombinované ve formulaci ještě s jinými aktivními látkami. Takto to vypadá, že peptidy dokáží opravdu zázraky, ale já vždy raději říkám, že třeba mít realistická očekávání. Ono, stále se jedná o relativně dražší technologii - ale objevuje se v stále více a více pro nás dostupných produktech.

 

Poznámka: nebojte se - opravdu se netřeba memorovat všechny ty divné výrazy a pojmenování ... na úvod zcela stačí, pokud vám zůstane v povědomí takový, feeling 'pro tu kterou ingredienci (například: SLS = JAR na nádobí = nepatří na Fejs) .

Ten zbytek pak, v případě zájmu, přijde později - popřípadě se furt dá všechno vygooglovat, však ano.

Pokračování příště.

Děkuji za prostor a pozornost a dohýčkaní, milí všichni.

S úctou,

Vaše Jana Sāri

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení