Jak si připravit dezinfekční přípravek?

Dezinfekce v domácnosti snad nikdy nebyla potřebnější a důležitější než v tomto období. Nejen ruce, ale i předměty a povrchy, kterých se často dotýkáme, jsou potřeba dezinfikovat ideálně na denní bázi. Častější a komplexnější dezinfekce si vyžaduje i zvýšené množství dezinfekčních přípravků, které se momentálně nedají sehnat tak jednoduše, jako v minulosti. Proto vám přinášíme postup, jak si můžete dezinfekci vyrobit i vy doma.

dezinfekcia1

Základem podomácku vyrobené dezinfekce je alkohol, který byl měl být dle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) aspoň 60%, aby se dosáhlo potřebné sterilizace. To ale neznamená, že čím vyšší procento, tím lépe. Pokud byste na povrch nastříkali 100% alkohol, vypařil by se dřív, než by stihl pozabíjet všechny bakterie a viry. V případě, že máte k dispozici alkohol, který má více než 90%, zřeďte jej s převařenou vodou.

Vyrobenou dezinfekci je ideální nalít do lahvičky s rozprašovačem nebo dávkovačem

Náš TIP: Využijte použitý, ale vyčištěný plastový či skleněný obal například od tekutého mýdla nebo oleje na tvář. Nezapomeňte však nový obsah lahvičky viditelně označit, aby nedošlo k omylu a nepoužili jste ho nevhodně. Uchovávejte mimo dosah dětí a dávejte si pozor na oči.

Nezapomínejte na to, že dezinfekční přípravek nenahrazuje umývání rukou běžným mýdlem. Je to přípravek, který používáme v případě, že nemáme možnost si ruce pořádně umýt mýdlem pod tekoucí vodou. Protože jsou dezinfekční prostředky vyrobeny na bázi alkoholu, mají tendenci pokožku vysoušet a dokonce ji mohou i poškodit. Malé trhlinky jsou potom náchylnější na přenos infekcí. Proto všeho s mírou.

dezinfekcia2

Co potřebujete na přípravu dezinfekčního přípravku?

  • 2/3 hrnečku čistého alkoholu (minimálně 80%, ideálně víc)
  • 1/3 hrnečku aloe vera gelu, který pomůže při hydrataci a v regeneraci vysušené pokožky způsobené vlivem alkoholu (seženete v lékárně či drogerii, nebo můžete využít gel z doma vypěstované rostliny aloe vera)
  • cca 10 kapek éterického oleje pro vůni (není nutné, ale potěší)

 

Postup

V hrnečku si odměřte alkohol a aloe vera gel a obě přísady dejte do misky. Pokud máte doma jakýkoliv esenciální olej, přidejte 10 - 20 kapek pro vůni. Doporučujeme použít éterický tea tree olej, který má kromě příjemné vůně i neobyčejně silné antiseptické, protiplísňové a antimikrobiální účinky. Ingredience dobře promíchejte, přelijte do připravené lahvičky nebo jiné uzavíratelné nádobky a nechejte tři dny odstát. Potom můžete připravený gel ihned používat.

Dezinfekci můžete použít na různé povrchy jakou jsou klíče, klávesnice, tlačítka výtahů, vypínače či kliky. 

IMG_5001

Na záběr bychom vám chtěli připomenout, abyste se dobře starali o pokožku svých rukou, protože bude více namáhaná a vysoušená. Ideální je používat krémy, které máte ze zimního období, protože ty jsou určené na vysušenou pokožku. Doporučujeme použít například ochranný krém proti větru a chladu od slovenské značky Dulcia, balzám na podrážděnou pokožku od Almara Soap nebo výživný krém na ruce Oh la la! od Mylo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení