Sada pro zodpovědné cestovatele. Jaké vychytávky přibalit na každý výlet?

Možná se vám to taky stalo. Konečně se vám splnil velký cestovatelský sen a na vlastní oči obdivujete místo, které znáte z cestopisů a plakátů. Jenže nadšení brzy střídá šok. Tolik odpadků válejících se kolem jste prostě nečekali. Pojďte to změnit. Noste si s sebou na cesty pár šikovných vychytávek, díky kterým po sobě nezanecháte žádný odpad. A navíc inspirujete ostatní cestovatele.

cestování1

V přírodě po sobě nenechejte nic než otisky svých nohou. Zdroj: Unsplash.com

 

Ať už cestujete za poznáním do exotických zemí, nebo zůstáváte v tuzemsku a vyrážíte třeba na čundr pod stan, často za sebou necháváte velké množství odpadu – plastové lahve od pitné vody, polystyrenové krabičky od chutného „street foodu“ nebo plastové sáčky z nákupu zásob. Zkuste si proto na příštím výletu dát ekologickou výzvu a jednorázové obaly vůbec nepoužívat.

» Noste si s sebou vlastní potřeby, které po použití jednoduše umyjete a využijete stále dokola.

 

Najezte se bez odpadu

Nejvíce viditelného odpadu vzniká ve spojitosti s jídlem. Plastové příbory a jednorázové nádobí ve fast foodech, kelímky na kafe s sebou nebo igelitové tašky ze supermarketů proto nahraďte vlastní „zero waste“ sadou, kterou si na cesty přibalíte. Ve vašem zavazadle navíc zabere jen minimum místa. Co do ní patří?

Láhev na vodu

Znovupoužitelná ekologická láhev je naprostým základem ve výbavě každého zodpovědného cestovatele. Vyberte si lehkou skleněnou, nerezovou nebo plastovou bez obsahu BPA.

DSC_2964

Filtr na vodu

Ne ve všech oblastech máte ten luxus v podobě pitné vody z kohoutku. Můžete si ji ale velmi snadno vyrobit. Na trhu najdete hned několik druhů filtrů na vodu uzpůsobených přímo pro cestovatele. Velmi praktický je např. filtr, který vodu zbaví mikroorganismů pomocí UV záření, nebo „brčko“ zachytávající mechanické nečistoty.

Termohrnek nebo termosku

Oblíbenou kávu nebo teplý čaj na cesty si nejlépe vychutnáte z krásného hrníčku nebo šikovné termosky. Na cesty se perfektně hodí skládací hrnek Pokito, který složíte do malé placky.

  DSC_3594  DSC_3359

Brčko

Čerstvý kokos, mojito na pláži nebo smoothie z právě utrženého tropického ovoce si nejlépe vychutnáte s brčkem. Ale pokud se takové plastové brčko dostane do moře, pro tamní ekosystém představuje úplnou pohromu. Noste si s sebou raději své vlastní, nerezové nebo bambusové, které pomocí speciálního kartáčku jednoduše vyčistíte a můžete použít znova a znova. V poslední době se můžete čím dál častěji setkat i s „kompostovatelnými“ brčky (včetně Asie) - pozor však na ně. Pokud materiál připomíná plast, jedná se zpravidla o bioplast, který v drtivé většině není skutečně kompostovatelný a napáchá stejnou škodu (ne-li větší) jako běžná plastové brčka.

Příbory nebo hůlky

Vlastní příbor (a v asijských zemích hůlky) se hodí pro outdoorové nadšence, na festivaly, do fast foodů i pro případy, kdy z hygienických důvodů nebudete chtít použít příbory třeba v místní jídelně. V Zemitu nejvíc frčí cestovní sada bambusových příborů, ve které dále najdete i brčko s kartáčkem na čištění.

DSC_7314  DSC_7332  DSC_7334

Krabičku nebo dózu s víkem

Nedojedené jídlo z restaurace, gurmánský úlovek z trhů nebo předem připravenou svačinu na celodenní výlet nejlépe přenesete v krabičce nebo dóze s dobře těsnicím víkem. Vyhnete se tak polystyrenovým krabičkám, které jsou prakticky nerozložitelné a obzvlášť v rozvojových zemích představují velký ekologický problém.

Plátěnou tašku nebo batůžek

Plátěnou tašku či batůžek, případně síťovku, která se po letech znovu vrací do módy, si s sebou vezměte na každý nákup. Ušetříte tak stovky igelitových pytlíků, které se ve velkém využívají v supermarketech a na trzích. Naším osobním tipem jsou LOQI tašky, které jsou perfektně zpracované, vyráběné v odpovědných podmínkách a maximálně praktické (nosnost 20kg a super skladné).

 

Chemická kosmetika do přírody nepatří

cestování4

Při kempování po sobě nenechávejte odpadky ani pěnu z chemických sprchových gelů. Zdroj: Unsplash.com

 

Plánujete kempování nebo přespání v přírodě? Vystřídat teplou sprchu za studený potůček nebo horské jezírko? V tom případě vyměňte klasický sprchový gel a šampon za alternativu s přírodním složením. V Zemitu nedáme dopustit na tuhé mýdlo a tuhý šampon. Velké plus mají i v tom, že se nám nevylijí do batohu.

V rámci péče o zuby doporučujeme využít přírodní zubní pastu a rozložitelný zubní kartáček, ke kterému přikupte obal z bambusu. Nebo vyzkoušejte novinku - přírodní zubní kartáček z kořene stromu salvadora perská, který navíc zuby i ústní dutinu obohatí o důležité minerály.

Velké množství odpadu na cestách (i doma) vzniká také z jednorázových menstruačních pomůcek. O tom, jak je nahradit s ohledem na životní prostředí, jsme vám už psali. Pokud jste ještě nezkoušeli menstruační kalíšek, dejte mu šanci. Na cesty je praktický i z toho důvodu, že v zavazadle zabere opravdu jen minimum místa.

» Podívejte se na další vychytávky pro zodpovědné cestovatele na našem e-shopu.