Zero waste v praxi: Objevte retro způsob nakupování potravin bez zbytečných obalů

 

 kitchen-swaps-1100x611

Pojďme si v bodech říci několik důležitých a alarmujících faktů o igelitových taškách a mikrotenových sáčcích, které nás straší na každém rohu:

  • Evropská unie ročně vyprodukuje kolem 100 miliard jednorázových plastových sáčků.
  • Věděli jste, že definitivní rozklad mikrotenového a igelitového sáčku trvá cca 400 - 1 000 let?!
  • Dle údajů ministerstva životního prostředí, každý obyvatel Česka spotřebuje cca 300 igelitových nákupních tašek ročně.
  • České republice se spotřebuje zhruba 3 miliardy jednorázových tašek za rok! To je 1 000 tun plastu.
  • V celé Evropské unii se vyplýtvá až 90 miliard jednorázových tašek za rok!!!
  • V evropských vodách ročně skončí až 10 miliard igelitových pytlíků a ze světového oceánu je jedna velká plastová polévka.
  • „Zobali vrabci zobali, igelitové obaly, ubozí ptáci kynuli, někteří málem zhynuli“ ..plastové sáčky každoročně zabíjí odhadem milion ptáků.
  • V důsledku znečištění oceánů a moří, umírá ročně přes milion vodních živočichů.
  • Pravidelní jedlíci mořských plodů a ryb ročně stráví 11 000 částic mikroplastu.

 

Vyděsily vás tyto údaje? Nechcete již vytvářet zbytečný odpad a ulehčit, tak sobě i životnímu prostředí? Jak se tedy můžeme naučit správně nakupovat bez obalů? Myšlenka prodeje bez obalů není totiž žádná novinka, ale návrat něčeho, co tu již bylo a jen se někam vytratilo. Ti starší z nás si jistě vzpomenou na látkové a síťové nákupní tašky, se kterými naše babičky, maminky, tetky či někdo z našich známých chodili na nákupy do jednoty.

Najděte si ekologické a šetrné řešení v rámci zero waste. Zde je pár rad a tipů, jak předcházet hromadění zbytečného odpadu:

LOQI nákupní taška

Hledáte ekologickou a stylovou nákupní tašku, která by nezatěžovala životní prostředí, a zároveň byla stylová? Nákupní skládací taška LOQI je nejenom elegantní, ale především praktická. Tašku je možné složit do malého pouzdra, takže se vejde i do nejmenší kabelky. Díky LOQI tašce vás tedy nezaskočí žádný neplánovaný nákup cestou z práce. Materiál je z voděodolného polyesteru a taška má nosnost 20 kg, takže se vám při těžkém nákupu nebudou trhat ucha jako u plastových tašek. Značka LOQI nabízí širokou nabídku originálních motivů, takže při cestě z nákupu domů budete vypadat velmi dobře a ještě u toho můžete mít dobrý pocit, že nezatěžujete přírodní bohatství nesmyslným plýtváním jednorázových tašek.

starbucks_loqi_bag_1454048113_7a8bcfe6   LOQI-social-media-geometric-collection-rooftop1  55236705_o1_grande

 

Síťovka z biobavlny

A co si takhle pořídit krásnou a stylovou síťovku z nebělené biobavlny. Hustětkaná síťovka od české značky Casa Organica slouží jako nákupní taška, která díky ekologicky pěstované biobavlně hodně unese (až 10 kg) a dlouho vydrží. Tato síťovka může sloužit na každodenní nákupy běžných potravin nebo ovoce či zeleniny. Tato síťovka vám vydrží dlouhá léta a bude sloužit jako alternativa k plastovým jednorázovým taškám.

1323183    9a703fcaff6f841daa51f285039ea8f9-dl (1)    1323185              

Lněný sáček na chléb

Křupavá a voňavá kůrka jako byste právě přinesli svůj oblíbený chléb z obchodu. Lněný sáček na chléb vám zaručí, že pečivo zůstane čerstvé ještě druhý a třetí den. Především pak zabraňuje plesnivění a přirozeně provzdušní potraviny. Nejenom, že nakupováním do znovu použitelného obalu předejdete vzniku zbytečného odpadu, ale jednou z dalších výhod je, že si nakoupíte množství potravin, které dokážete spotřebovat. České domácnosti totiž vyhodí v průměru měsíčně za jídlo až 1700 korun a nejvíce vyhazovanou potravinou je právě pečivo, které během dvou dnů začne plesnivět a končí v koši. Řekněte tedy sbohem igelitovým pytlíkům a jednoduše si pořiďte tento lněný sáček, který je ideální na každé pečivo, ale i jiné potraviny.

           59   csm_vrecko-na-chleba-velke_42893c9406   _dsc9581   

 

Sada sáčků na ovoce a zeleninu

Věděli jste, že druhou skupinou potravin, kterou se nejvíce plýtvá, jsou ovoce a zelenina. Navíc jednorázové sáčky spolu s jídlem tvoří 90 % komunálního odpadu. Znovu použitelné plátěné pytlíky z biobavlny jsou ideální volbou pro nákup ovoce a zeleniny. Nejen že si koupíte množství, které potřebujete, ale především ulehčíte vaší peněžence a hlavně životnímu prostředí. Plátěné sáčky od značky Love your home jsou přírodní, a díky tomu i rozložitelné v přírodě. Především jsou, ale velmi praktické. Plátěný sáček můžete složit jen tak do kapsy. Do plátěných sáčků jde vidět, stejně jako do mikrotenových, takže nebudete muset u pokladny zboží vyndávat. Unesou až 3 kg, mají utahovací šňůrku, díky které obsah jen tak nevypadne a můžete si pytlíky pověsit jak je vám libo. Pořiďte si tedy ekologickou alternativu plastových sáčků v podobě těch plátěných z biobavlny a snižte tak tvorbu množství odpadu.

h_love-your-home-sada-sacku-na-ovoce-zeleninu-a-pecivo-3-ks_22       LYH-pytlici-male-logo-lyh-07-461x346       pytlik

Plátěný sáček na sypané potraviny

Pořiďte si plátěný sáček na sypané potraviny a vydejte se do jednoho z obchodů zaměřených na bezobalové potraviny. Sáček pojme sypané potraviny jako jsou luštěniny, rýže nebo obiloviny. Sáček je vyrobený z tenké biobavlny, která je vhodná pro styk s potravinami a má utahovací šňůrku. Sáčky jsou velmi skladné a v kabelce či batůžku nezaberou mnoho místa, takže je můžete mít stále u sebe. Sáčky jsou vyráběny v chráněné dílně, takže nejenom snížíte množství odpadu, ale zároveň přispějete lidem, kteří vaši pomoc ocení nejvíce.

_MG_3049    859-4862

S motem „bez obalu – bez odpadu“, snížíte nejenom množství odpadu, ale ušetříte zároveň několik tisíc korun za nesmyslné plastové nákupní tašky a sáčky. Nebuďte lhostejní k přírodnímu bohatství, díky kterému existujeme. Oplaťme alespoň z malé části něco naší planetě a chraňme ji od zbytečných plastů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení