Recyklační symboly plastů a jak jim rozumět

Dělení a značení základních druhů plastů:

Jak správně třídit odpad - značení obalů - PŘÍRODA.cz

PET 1

V této skupině nalezneme nejen PET láhve, ale i tzv. polyethylentereftaláty. Jedná se o termoplasty ze skupiny polyesterů. Dále sem patří různé fólie, sáčky, polyesterové oblečení…Tento materiál je ideální pro recyklaci. Pravděpodobnost, že PET1 plast správně vytřídíte a znovu se s ním setkáte, v podobě jiného výrobku je obrovská.

HDPE 2

Zkratka označuje polyethylen, plast s vysokou hustotou. Také ho řadíme mezi termoplasty. Rozšířenější a známější název je však mikroten.
Mikroten však není správný název plastu, nýbrž jen jeho obchodní značky. Kromě obalových fólií je jeho využití opravdu velmi široké – například z prostředí domácností můžeme zmínit kojenecké láhve, víčka od PET láhví, varné sáčky atd. Potkat se s ním ale můžeme i ve stavebnictví.

PVC 3

Takzvaný polyvinylchlorid, je jeden z nejrozšířenějších plastů na světě. Tento druh plastu doprovází mnoho obav, a to z důvodu uvolňování toxických látek.
Tento materiál jde lehce vyrobit, ale také snadno recyklovat. Jeho správné vytřídění je opravdu nezbytné. Bohužel často je k jeho likvidaci použito spalování, při kterém uniká do ovzduší velké množství nebezpečných látek.

LDPE4

Polyethylen je druh plastu, který je díky své nízké hustotě většinou základem igelitových tašek, umělohmotných košíků a přepravek na jídlo.

PP 5

Polypropylen je velmi populární v potravinářství, najdeme ho ale i v textilním průmyslu.

PS 6

Zřejmě každý zná slovo polystyren. Mnozí z nás si tento název většinou spojí s pěnovou, kuličkovou výplní pro zateplení. Polystyren, ale skrývá široké možnosti využití. Existuje několik podskupin, se kterými si nebudeme motat hlavu, vystačíme si pouze s tím, že na pikniku z něj budou s největší pravděpodobností vyrobeny jednorázové plastové kelímky a příbory. Polystyren je totiž pevný,ale zároveň také křehký materiál.

PS 7

Ostatní plasty v této skupině se schovávají všechny plasty, které nespadají do výše uvedených skupin, například polykarbonáty, polyuretan, epoxidy nebo polyamidy. Některé plasty jsou nebezpečné, kvůli uvolňování chemikálií a nedoporučují se znovu používat. V takovém případě je ideální jejich vytřídění do správného kontejneru.

 

 question_smallVěděli jste že?

  • Recyklační značka plastů se obvykle skládá ze dvou částí – písmenného a číselného kódu, obvykle jej ještě doplňuje grafický symbol. Písmenná část značky definuje zkratku oficiálního názvu plastu. Číselný kód pak označuje, z jakého materiálu je daný obal vyroben. Jako grafický symbol najdete u plastů často černý trojúhelník s plnými šipkami, který nám říká, že se jedná o obal určený k recyklaci.
  • Plastový odpad lze dobře recyklovat. V podstatě každá forma plastu může po recyklaci sloužit k dalšímu účelu. Aby se tak dalo učinit, musí se správně vytřídit. Záleží tedy na přístupu každého z nás.
  • Roku 1862 byla v Londýně pořádána průmyslová výstava. Pro laiky i odbornou veřejnost byla velmi zajímavá nová hmota, „látka tvrdá jako rohovina, ale ohebná jako kůže, která mohla být odlévána nebo lisována, barvena a řezána…“ Její vynálezce, Angličan Alexander Parkes za ni na výstavě obdržel bronzovou medaili. Toto dílo stvořené ze směsi chloroformu a ricinového oleje, dostalo jméno Parkesin. V roce 1866 zakládá Parkes Xylonite Company. On sám ani netušil, že svým parkesinem založil rodinu nespočetných nových hmot netušených vlastností, hmot oblíbených konstruktéry a nenáviděných ekology, které dnes říkáme plasty.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení