Péče o pleť a pleťová rutina podle typu pleti

Ztrácíte se občas ve všech těch kosmetických produktech, doporučeních, typech i tipech a návodech, jak správně na to? Naprosto vám rozumíme. První setkání s otázkou pleťové rutiny může být vskutku přehlcující. Ve skutečnosti se jedná ale o pár jednoduchých kroků a co je důležité - o znalosti své vlastní pleti. Tak se pojďme podívat, jak zjistit svůj typ pleti a jak k němu pak přistupovat. 

Jak rozeznat typ pleti? 

Typologie hovoří o 4 typech pleti - normální, suchá, mastná a smíšená. Vše ostatní jsou pak stavy pleti závislé na vnějších i vnitřních okolnostech. Sem můžeme zařadit například zralou pleť, poškozenou, ekzematickou a další. 

Jak rozeznat, jaký typ pleti máte? Pomůže vám s tím jednoduchý test s ubrouskem.  Nezabere dlouho, nic extra k němu nepotřebujete a výsledek je spolehlivý. Pečlivě očistěte svou pleť, omyjte a osušte. Na pleť následně nic nedávejte, ani hydrolát! Po hodině přiložte na pleť vrstvu papírového ubrousku a přitiskněte. Máte hotovo? Super, jdeme se podívat na výsledek! 

Pokud je ubrousek úplně suchý, jste nositeli suché pleti. Pokud je na pár místech trochu mastný, ale nijak moc, vyhráli jste v loterii a vaše pleť je normální. Pokud je zde mastnoty více a pokrývá celý ubrousek, jste majiteli mastné pleti. A pokud je ubrousek mastný pouze v oblasti T-zóny (čelo, nos a brada), ale jinde je suchý, pak je vaše pleť smíšená. A je to, teď máte tu nejcennější informaci, která vám pomůže dál rozklíčovat, jak správně na péči o pleť.

Péče o pleť zemito_2 

Základní kroky při péči o pleť

Péče o pleť má pár pravidel, ta je ale vcelku jednoduché následovat. Jednotlivé kroky i pořadí jsou stejné pro všechny typy pleti, liší se pouze tím, po jakých produktech konkrétně sáhnete. 

1. Čištění pleti 

Pleť byste si měli čistit poctivě ráno i večer. Proč ráno? Protože i během noci vaše pleť pracuje, potí se, produkuje maz a chytá nečistoty z okolí. Stejně jako i zuby si čistíte ráno. Byť jste za celou noc nic nejedli (teda, pokud nechodíte do ledničky na půlnoční svačinky), tak moc dobře víte (a cítíte), že i ráno potřebují vyčistit. 

Čistit pleť byste si měli ve dvou krocích, tzv. dvoufázové čištění. 

V prvním kroku sáhněte po produktech na bázi oleje, jako je odličovací olej nebo mléko. V druhém kroku pak po produktech na bázi vody, jako je čistící gel, pěna nebo emulze. Večer vaše pleť jednoznačně vyžaduje obě fáze čištění, protože na pleti máte nečistoty z celého dne, make-up a další. Ráno stačí pouze druhá fáze. 

2. Srovnání pH (tonizace)

Cílem tonizace je vrátit pleť po jejím umytí zpět do normálu, stabilizovat její pH a hydratovat ji.

3. Hydratace

Nenechte se zmást. Jestli jste si mysleli, že pokud nemáte suchou pleť, nemusíte hydrataci řešit, jste na omylu. Hydrataci vyžaduje každá pleť. Tak na ni nezapomínejte! 

Více se o jednotlivých krocích a správné péči o pleť můžete dočíst v našich starších článcích: Denní péče o pleť, Jak se správně starat o pleť před spaním a Nepodceňujme hydrataci pleti

Neměli byste zapomínat ani na ochranný faktor a to po celý rok. To že vás sluníčko nepálí neznamená, že nemá vliv na vaši pokožku. Tak bacha na to! 

Svou pleťovou rutinu můžete obohatit ještě o nějaké produkty navíc. Jedná se o pleťová séra, která díky svým aktivním látkám dokáží zázraky s vaší pletí. Nejsou pro vaši pleťovou rutinu nezbytně nutné, ale dokáží vám pomoci s různými neduhy vaší pleti. Například pokud vás trápí pigmentové skvrny, suchá pleť nebo akné, můžou být skutečně vítanými pomocníky! Tato séra jsme v níže uvedených typech označili hvězdičkou. 

Péče o pleť zemito_3

Ukázky pleťové rutiny podle typu pleti

Ukázka pleťové rutiny pro suchou pleť 

Čištění: 

Tonizace:

Hydratace: 

Ukázka pleťové rutiny pro mastnou pleť 

Čištění: 

Tonizace:

Hydratace: 

Ukázka pleťové rutiny pro smíšenou pleť 

Čištění: 

Tonizace:

Hydratace: 

Péče o pleť zemito_pleťový olej

Ukázka pleťové rutiny pro normální pleť 

Čištění: 

Tonizace:

Hydratace: 

Chcete si vybrat konkrétní produkty pro váš typ pleti sami? Samozřejmě! V kategorii Péče o pleť pro vás máme filtry, které vám pomohou se správným výběrem produktů pro váš typ a stav pleti! Takže směle do toho! (Filtry najdete v levém sloupci.)

Péče o pleť v létě

Pleťová rutina v létě zaslouží lehce odlehčit. Vhodným produktem na léto jsou pleťové oleje. Je důležité ale myslet na to, že nejsou samy o sobě hydratační a je potřeba prvně pleť hydratovat (např. květovou vodou) a až pak aplikovat olej, který vlhkost v pleti uzamkne. Pokud jste nositeli suché pleti, doporučujeme kromě samotné květové vody použít před nanesením oleje také hydratační sérum

Pokud vám oleje z jakéhokoliv důvodu nejsou po chuti, sáhněte v létě po nějakém lehčím krému. A rozhodně v létě nezapomínejte na již výše zmíněný ochranný faktor (SPF)! Pomůže vám vaši pokožku chránit a udržet ji déle mladou. 

Péče o pleť zemito

Péče o pleť v zimě 

Na tohle téma tu pro vás máme jeden starší článek, který vám poradí. 

Na co si dát ještě pozor? 

Zejména, pokud máte citlivou pokožku, s produkty to příliš nepřehánějte. Myslete na to, že méně je více. Začínejte postupně a testujte. Nezkoušejte více produktů najednou a myslete také na to, že pokožka potřebuje chvíli čas, aby si na daný produkt zvykla a vy mohli vidět výsledky. Pokud po 3 dnech žádné výsledky nevidíte, neznamená to, že produkt nefunguje. Neměňte proto produkty co pár dní s pocitem, že selhaly. Buďte trpěliví. 

A jedna nemilá zpráva. Pokud jste už oslavili 30. narozeniny, tak věřte nebo ne, jste majiteli zralé pleti. Je to rána, že? Taky jsme to těžce nesli, ale je to tak. Doporučujeme tedy volit podle toho vhodné přípravky. I tyto přípravky si můžete v našich filtrech snadno najít. Stačí v kolonce “stav pleti” zvolit “zralá”. Vaše pleť vám poděkuje.