Jsou kondomy udržitelné?

Je nám jasné, že během intimních chvilek člověk nemá úplně myšlenky na udržitelnost. Přesto - pozastavili jste se někdy nad otázkou, jestli jsou kondomy udržitelné? Přeci jen - jedná se o jednorázovou pomůcku a ročně se jich prodá na světě více než 6 miliard (data se různí, udává se až 10 mld). To je docela dost, že?

Prosím, opravdu nepoužívejte kondomy víckrát než 1x! Snížíte tím jejich účinnost a tedy zvýšíte riziko nechtěného těhotenství i přenosu nemoci.
 

Navíc, když si ke každému kondomu přičtete ochranný obal a pak ještě pěkně poutavou krabičku. Ta je často navíc potažená parciálním lakem nebo jinak upravená, aby vyhrála konkurenční boj při vašem nákupu, takže není tak snadné recyklovat ani tu. To už pár odpadkových košů naplní. No jo, ale tohle není to jediné, co udržitelnost kondomů určuje.

Zemito_Jsou kondomy udrzitelne

Z čeho se vyrábí kondomy? 

Klasické latexové kondomy se vyrábí z mízy kaučukovníku. Kvůli jeho kácení dochází k odlesňování planety a problémem jsou také pracovní podmínky farmářů, které nenabízí bezpečné zázemí ani důstojnou mzdu.  

Výroba kondomů zahrnuje složitý výrobní proces, který zahrnuje mimo použití přírodního kaučukového latexu také chemikálie na bázi ropy a syntetické přísady (např. syntetický latex zvaný polyisopren). A co to pro nás znamená? Jednoduchou otázku:

Přemýšlíte, jaký krém si dáte na pleť, ale je vám jedno, jaké látky se vstřebávají skrze vaši sliznici? 

Jestli vás takhle otázka nikdy nenapadla, nemějte si to za zlé. Koneckonců, pleť samotná si vysloužila intenzivnější marketingovou masáž a tak i více pozornosti. Nicméně, jak asi tušíte nebo víte, vstřebávání přes sliznici je mnohem intenzivnější, než přes kůži. Proto je dobré přemýšlet nad tím, s čím naše sliznice přijde do kontaktu. A chemikálie na bázi ropy to asi přece jen nebudou… 

Zemito_Jsou kondomy udržitelné

Kam s ním? 

Jak samotné složení kondomu napovídá - jinam než na skládku jeho cesta nepovede. Kvůli příměsi chemikálií a syntetických přísad jsou nebiodegradabilní a na skládce zůstanou na věky věků… nebo minimálně na pěkně dlouho. Opravdu dlouho (tisíce let). 

Další materiály pro výrobu kondomů

Byť jsou výše zmíněné latexové kondomy nejčastější, můžete na trhu najít také polyuretanové. Polyuretan je hypoalergenní plast a tak je vhodný i pro ty, kteří jsou na latex alergičtí. Bývají navíc taky veganské. Nicméně, stále přetrvává problém toho, že obsahují nepříjemné příměsi a jsou čistě umělé, tedy nerozložitelné. 

Věděli jste, že se dělají kondomy také z jehněčí kůže? Skutečně. Jsou to v současné chvíli jediné stoprocentně biodegradabilní kondomy a vyrábí se z jehněčích střev. Porézní struktura takového kondomu však sice chrání proti otěhotnění, nedokáže vás ale ochránit proti pohlavním chorobám (pro virové částice je povrch kondomu propustný). V Evropě je v dnešní době ovšem už neseženete. 

Takže co, takže jiná možnost není?

Ale ano, je. V posledních letech si cestu na trh našlo několik ekologických značek, které využívají čistě přírodní složky a při pěstování kaučuku dbají na jeho udržitelné využití a investici do regenerace krajiny. Spolu s tím kladou důraz na vhodné pracovní podmínky. A v neposlední řadě volí střídmější obaly, které koneckonců tvoří velkou část odpadu. 

Jednou takovou zodpovědnou volbou jsou kondomy Einhorn, které nově najdete na Zemito!

Proč kondomy Einhorn?

  • Jsou ze 100% přírodního latexu (žádné příměsi, žádné parfemace)
  • Zodpovědné pěstování a zpracování kaučuku pro jejich výrobu
  • Férové podmínky pro zemědělce
  • Jsou veganské
  • 50 % zisku investují do sociálních a udržitelných projektů 

 

Einhorn

 

Skvělé, takže ten už můžu hodit na kompost?

Tak to zase bohužel ne. Ať už zvolíte klasický nebo ekologický kondom, vyhoďte jej vždy do koše. Byť se některé kondomy v relativně krátkém čase rozloží, nesplňují podmínky pro kompostovatelný odpad a tak je pořád nutné poslat je na skládku, kde se bezpečně rozloží. V současné chvíli bohužel neexistuje žádný způsob, jak kondomy recyklovat.

Kondomy prosím nikdy nesplachujte do záchodu! Plastů a dalšího odpadu je ve vodě už dost a tahat želvy z kondomů asi nemusíme, co myslíte? 

No moment, tak to není ale taková výhra… takže kondomy nejsou udržitelné?

Ale kdepak. Byť děláme malé krůčky, pořád jsou to krůčky kupředu. Přírodní složení a péče o planetu jsou dost velkým krokem k lepšímu. 

Navíc jsou kondomy obecně (i ty klasické) jedinou antikoncepcí účinnou proti pohlavním  nemocem a patří mezi účinné ochrany proti nechtěnému těhotenství. A jak asi tušíte, pohlavní nemoc ani nechtěné těhotenství nejsou nic udržitelného. 

No a nakonec, proč používat kondom? Je to oproti ostatním variantám nejšetrnější varianta antikoncepce k vašemu tělu. Nerozhodí vaši hormonální rovnováhu ani není invazivním prvkem ve vaší děloze.Ať už se tedy rozhodnete pro jakýkoliv, pořád považujeme kondomy za udržitelnou volbu. Ovšem, když se nabízí možnost volby být ještě udržitelnější, proč po ní nesáhnout?

Zemito_Jsou kondomy udržitelné (1)

ZDROJE

https://www.better2know.co.uk/blog/are-condoms-biodegradable/

https://www.greenqueen.com.hk/are-condoms-eco-friendly-other-green-safe-sex-questions/ 

https://www.linkedin.com/pulse/environmental-impact-condoms-sustainable-alternatives-alaine/ 

https://www.bbc.com/news/science-environment-59046518

https://www.onlynaturalenergy.com/eco-friendly-sex-life-are-condoms-good-for-the-environment/