Jak vybrat ideální zahradní kompostér?

Pokud jste se rozhodli investovat do nákupu zahradního kompostéru, nebo o tom uvažujete, přečtěte si náš článek, který vám pomůže odpovědět na důležité otázky a usnadní tak výběr. Při koupi kompostéru hodnotíme více parametrů, tak aby se nám investice vrátila v podobě kvality, komfortu, spolehlivosti, životnosti a také snadnou manipulací s kompostérem. 


komposter_plneni

Na co se zaměřit při výběru ideálního kompostéru? Věnujte pozornost následujícím 7 parametrům:

1. Velikost zahrady 

Aby kompostér stačil zpracovat odpad z vaší zahrady, v zásadě platí na 1 m2 1L kompostéru. Berte to však jako úplné minimum. To znamená, že když máte v zahradě více dřevin a listí, nebo si pěstujete vlastní ovoce a zeleninu, doporučujeme pořídit si kompostér s větším objemem

2. Tloušťka stěn

Tloušťka stěn je důležitá z mnoha důvodů, především pro stabilitu, pevnost a odolnost při zatížení bioodpadem. Tedy čím silnější stěny jsou tím je kompostér stabilnější, pevnější a odolnější. Běžná tloušťka stěn je od 2,5 mm do 8 mm.

3. Materiál

Slunce, povětrnostní podmínky, zimní mrazy, ale také váha bioodpadu dokonale prověří kvalitu materiálu. Proto preferujte kompostéry vyrobené z nízkotlakového polyethylénu (HDPE) před polypropylénovými (PP). Také zkontrolujte kompaktnost jednotlivých dílů. Pozor na nekvalitní spojovací díly (panty, spojovací tyče či články) v těchto případech totiž často dochází ke změnám tvaru kompostéru, při tlaku bioodpadu.

4. Tvar

Při běžné manipulaci s kompostem oceníte kompostér s kónickým tvarem. Důležitou roli hraje i množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění. Kompostér, který můžete otevřít ze všech stran, vám ulehčí překopávání i vybírání hotového kompostu.

5. Odvětrávání

Pro správné kompostování je zapotřebí dosáhnout dostatečné provzdušnění kompostovaného odpadu. Bez přístupu vzduchu začne odpad uvnitř kompostéru hnít. I v tomto případě platí, čím víc provzdušňovacích otvorů, tím lépe. Některé modely, jako jsou například PREMIUM, mají na stěnách žebrování, které zabraňuje přilepení kompostu na stěny a ucpání větracích otvorů.

6. Ekologický aspekt 

S ohledem na životní prostředí si zvolte raději kompostér vyrobený ze 100% recyklovaného materiálu - tím podpoříte znovu používání materiálů ve smyslu oběhového hospodářství.

7. Vzhled

Vyberte si barvu a design tak, aby co nejlépe zapadl do vaší zahrady.

 

Kam dál? 

Vyberte velikost vaší zahrady a objevte ideální kompostér:

 

Kompostéry, které splňují všechny parametry: Kompostéry PREMIUM a Kompostéry SMART

Kompostovací set vám zase umožní rychlejší a snadnější kompostování.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení