Jak vybrat ideální zahradní kompostér?

Na co se zaměřit při výběru ideálního kompostéru?

 

 

Věnujte pozornost následujícím 7 parametrům

 

1. Velikost zahrady 

Aby kompostér stačil zpracovat odpad z vaší zahrady, v zásadě platí na 1 m2 1 L kompostéru. Berte to však jako úplné minimum. To znamená, že když máte v zahradě více dřevin a listí, nebo si pěstujete vlastní ovoce a zeleninu, doporučujeme pořídit si kompostér s větším objemem.

2. Tloušťka stěn

Tloušťka stěn je důležitá z mnoha důvodů, především pro stabilitu, pevnost a odolnost při zatížení bioodpadem. Tedy čím silnější stěny jsou tím je kompostér stabilnější,pevnější a odolnější. Běžná tloušťka stěn je od 2,5 mm do 8 mm.

3. Materiál

Slunce, povětrnostní podmínky, zimní mrazy, ale také váha bioodpadu dokonale prověří kvalitu materiálu. Proto preferujte kompostéry vyrobené z nízkotlakového polyethylénu (HDPE) před polypropylénovými (PP). Také zkontrolujte kompaktnost jednotlivých dílů. Pozor na nekvalitní spojovací díly (panty, spojovací tyče či články) v těchto případech totiž často dochází ke změnám tvaru kompostéru, při tlaku bioodpadu.

4. Tvar

Při běžné manipulaci s kompostem oceníte kompostér s kónickým tvarem. Důležitou roli hraje i množství manipulačních otvorů a jejich rozmístění. Kompostér, který můžete otevřít ze všech stran, vám ulechčí překopávání i vybírání hotového kompostu.


5. Odvětrávání

Pro správné kompostování je zapotřebí dosáhnout dostatečné provzdušnění kompostovaného odpadu. Bez přístupu vzduchu začne odpad uvnitř kompostéru hnít. I v tomto případě platí, čím víc provzdušňovacích otvorů, tím lépe. Některé modely, jako jsou například PREMIUM, mají na stěnách žebrování, které zabraňuje přilepení kompostu na stěny a ucpání větracích otvorů.

 

6. Ekologický aspekt 

S ohledem na životní prostředí si zvolte raději kompostér vyrobený ze 100% recyklovaného materiálu, tím podpoříte znovu používání materiálů ve smyslu oběhového hospodářství a PRO MÉNĚ ODPADU.

7. Vzhled

Vyberte si barvu a design, tak aby se co nejlépe zapadl do vaší zahrady a nebo na dvůr.

 

Kam dál? 

Vyberte velikost vaší zahrady a objevte ideální kompostér:

 

Kompostéry, které splňují všechny paramtery: Kompostéry PREMIUM a Kompostéry SMART

Tato vychytávka vám umožní rychlejší a snadnější kompostování: Kompostovací set