Jaké plavky vybrat pro miminko?

Určitě budete souhlasit, že naše ratolesti jsou to nejcennější co máme. Přirozeně je hlídáme jako oko v hlavě a chceme pro ně to nejlepší. To se týká i produktů, které pro ně vybíráme a kupujeme. Svoje nákupní chování přizpůsobujeme ročnímu období a preferencím. Čtete tento článek, pravděpodobně tak patříte k těm, kterým není lhostejný původ a složení produktů a jejich vliv na zdraví člověka. V tomto případě jde o ty nejmenší děti a miminka, jež jsou všeobecně tou nejcitlivější skupinou. Ať už jde o zdraví, životosprávu nebo působení počasí. Léto se pomalu blíží, podívejme se tedy na to, jaké plavky vybrat pro vaše miminko.

Snímka obrazovky 2019-08-28 o 10.31.06

Proč jsou děti tou nejrizikovější skupinou?

Shodneme se na tom, že kojenci na slunce jednoduše nepatří. Do prvního roku je pokožka mnohem tenčí než u dospělých lidí. Obsahuje také mnohem méně pigmentu, a kvůli tomu je vůči slunečním paprskům prakticky bezbranná. Pokožka takto malých miminek má sice stejný počet vrstev jako pokožka u dospělého, ale každá vrstva je mnohem tenčí, jejich pokožka je silná asi jednu pětinu pokožky dospělých. 

Opalování je relativně bezpečné až pro větší děti a dospělé. Možná jste o tom takhle ještě neuvažovali, ale samotný proces opalování je spalování vrchní části kůže. Pokožka nejmenších dětí není slabá jen vůči slunečnímu záření. Má také nízkou odolnost vůči fyzickým a mikrobiálním vlivům. 

Snímka obrazovky 2019-08-28 o 10.31.30

Děti do tří let už jsou na tom o něco lépe. Vždy bychom je měli při pobytu na slunci chránit pokrývkou hlavy a vhodným oblečením. Opalování v rozsahu, v jakém si libují dospělí, u takto malých dětí nedoporučujeme. Dětská pokožka dospívá až v šestém roce života, kdy už se vlastnostmi podobá pokožce dospělého člověka. Celkově je už ale pro větší miminka a batolata pobyt na slunci za striktních podmínek akceptovatelný. Přejděme k samotnému opalování a pobytu ve vodě.

 

Jaké plavky pro miminko vybrat? 

Mnoho lidí toto řeší plenkami do vody nebo jednoduchým spodním prádlem. Někteří jdou do vody s nahým miminkem. Co je však skutečně vhodným řešením? Miminko, jak už jsme zmiňovali, potřebují tu nejvyšší možnou ochranu. Proto je třeba jej natřít vhodným silným a kvalitním opalovacím krémem. Ty rozdělujeme na dva druhy - chemické a minerální. Chemické opalovací krémy jsou rozšířenější a používané déle. Jako blokátory škodlivého UV záření však bohužel využívají chemii, škodlivou jak pro zdraví člověka, tak pro životní prostředí. Minerální opalovací krémy na pracují s fyzickými blokátory UV záření - například značka Attitude. V tomto případě je blokátorem například oxid zinečnatý, jehož částice nejsou natolik malé, aby ničily životní prostředí, ale jsou natolik účinné, aby účinně odrážely UV záření.

Snímka obrazovky 2019-08-28 o 10.30.36

Co se plavek týče - i ty musí sloužit jako druhý level ochrany před slunce. Děti nechtějí být opálené - chtějí se vesele čvachtat ve vodě. Dopřejme jim to, ale jen tak, aby byly v co největší míře chráněné. Plavky pro miminka by měly pohodlně zakrývat většinu těla, přičemž nezapomínejme na pokrývku hlavy.

Na trhu jsou různé možnosti, tou nejlepší jsou však určitě plavky v UV filtrem. Je pro vás toto spojení nové? Vůbec se vám nedivíme, pro nás to byla donedávna také novinka. Pojďme si o této možnosti říct víc. Takové plavky poskytuje například francouzská firma KiETLA. V portfóliu má různé barevné varianty a velikosti. Také různé části plavek a i jiných potřebných doplňků jakými jsou například pokrývky hlavy či brýle. To vše s UV filtrem. Jejich plavky jsou schopné blokovat 97% UVB a 95% UVA záření, brýle až 100% UVA, UVB i UVC záření. Jejich výrobky nejen že hezky vypadají, ale hlavně jsou funkční.

Snímka obrazovky 2019-08-28 o 10.30.49 

Jak určitě velikost plavek?

Dostáváme se k jedné z nejčastějších otázek rodičů. Jak určit velikost plavek? U prodejců plavek byste se měli dozvědět číslování v závislosti na výšce a věku dítěte. Existuje mnoho tabulek, které určují velikost oblečení pro ty nejmenší. My vám to zjednodušíme a povíme vám, jak na to. Dětské velikosti se většinou odvozují od výšky dítěte. Pro přehled začínáme od novorozenců, ale znovu upozorňujeme - slunci vystavujte až starší děti.

 

Velikost 

Věk

Výška (cm)

50

0-1 měsíc

do 50

56

1-2 měsíce

51 - 56

62

2-3 měsíce

57 - 62

68

4-6 měsíců

63 - 68

74

6-9 měsíců

69 - 74

80

9-12 měsíců

75 - 80

86

12-18 měsíců

81 - 86

92

18-24 měsíců

87 - 92

98

2-3 roky

93 - 98

104

3-4 roky

99 - 104

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení