Jak správně třídit odpad aneb pravdy a mýty o recyklování

V tomto článku budeme mluvit o celoplošných zásadách veřejného separování a také dopodrobna rozebereme jeho problematiku, pravdy a mýty a časté omyly. Dobře se držte a nespadněte do komunálu!

Stávající systém třídění a recyklace odpadů funguje v České republice už téměř 20 let. Obyvatelům se třídění odpadů dlouhodobě daří a už několik let se držíme na špici evropských žebříčků. Ačkoliv jsme na tom s tříděním odpadu poměrně dobře, neusněme na vavřínech - stále je co zlepšovat. Největší prostor ke zlepšení máme v separaci kovů, elektrospotřebičů či dokonce nápojových kartonů. Naopak nejlepší jsme v třídění papírového odpadu - pamatujete na povinné školní sběry papíru? Tak to máme dlouhodobě zažité.

Skvěle tomu napomáhají i vzdělávací a osvětové aktivity, skrz které jsou lidé stále informování o smysluplnosti separace odpadu. S touto osvětou jsme zvyklí začínat už v útlém věku. Víte jak to je - co se v mládí naučíš ..

jasmin-sessler-5Wfttm2CjeI-unsplash

 

Trocha statistiky

 • Podle zveřejněných zjištění svůj odpad aktivně třídí 73 % z nás (pro zajímavost - v roce 2011 to bylo 48 %)
 • Každý obyvatel vytřídil v roce 2018 průměrně 49 kg odpadu
 • Obyvatelé ČR vytřídili během posledních 15 let neuvěřitelných 8,3 milionů tun obalového odpadu - co do objemu se jedná o množství údajně zhruba dosahující velikosti hory Říp
 • K nejbližším barevným kontejnerům to máme v průměru 91 m
 • Na území ČR se v roce 2018 celkově nacházelo 413 089 kontejnerů a sběrných nádob

 

Problémem je stále vysoká závislost na skládkách. Tomuto problému pomůže hlavně účinné třídění odpadu a kompostování bioodpadu. Aby bylo naše snažení efektivní, musíme se nejprve seznámit se zákonitostmi třídění a vyhýbat se mýtům o recyklování. Téměř každý ví, co do kterého kontejneru patří - my si to ale osvěžíme.

 

 • sklo separujeme v zelených sběrných nádobách 
 • papírový a kartónový odpad v modrých
 • plasty v žlutých
 • kovy v nádobách se šedou nálepkou
 • tetrapaky v nádobách s oranžovou nálepkou
 • biologicky rozložitelný odpad v hnědých nádobách

V našich městech je několik rozdílů v separaci odpadů - například do žluté nádoby na tříděný odpad, která je primárně na plasty, v jiných městech můžete separovat i nápojové kartony. Vždy jsou důležité informace na přední straně kontejneru

vivianne-lemay-drMdwoydMVI-unsplash

 

Separování v domácnosti

Ne všechen separovaný materiál se dá separovat znovu. To, že je pro daný materiál určena samostatná nádoba znamená i to, že výrobky z takového odpadu jsou aktivně v oběhu, ale nemohou se recyklovat donekonečna. To jsou například papírové obaly od vajec nebo roličky z toaletního papíru.* Ty jsou vždy vyrobené z recyklovaného papíru, který už není vhodný pro další cyklus separování. Tyto konkrétní odpady tedy dále netřídíme - patří do komunálního odpadu.

*EDIT 2021: Můžeme slavit! Tato informace už neplatí. Roličky od toaletního papíru i plata od vajec nyní už patří do modrého kontejneru!

paul-schellekens-c-R885Oc7k0-unsplash

 

Jaký je tedy správný postup při třídění odpadu?

Při svědomité třídění si často nevíme rady jaký postup při konkrétních odpadních zaujmout a čemu se vyvarovat. Mnoho z nás vyhazuje plastové obaly a kelímky i se zbytky jídla uvnitř. Je pravda, že plasty se v recyklačním oběhu umývají. Je však vhodné z nich před vyhozením vyškrábat zbytky jídla - s malými zbytky si už provozní linky poradí.

Co se týče mastných zbytků v kelímcích, ty je třeba vymýt teplou vodou a čisticím prostředkem. Je to pracné, ale příroda za to stojí. Pokud tedy kupujete oleje nebo jiné mastné potraviny v plastových obalech - ano, před vyhozením do separovaného odpadu je potřeba je zbavit mastnoty. A proto doporučujeme nakupovat tyto potraviny ve skle.

 

Co kam patří?

Papír – modrá nádoba

 • Patří sem: Noviny, časopisy, sešity, knihy, kancelářský papír, reklamní letáky, kartony, papírové obaly na potraviny, obálky s fóliovými okýnky, papír s kancelářskými sponkami.
 • Nepatří sem: Mokrý, mastný či jakkoliv znečištěný papír, voskovaný papír, použité papírové kapesníčky a kuchyňské utěrky, vazbové obaly knih, obaly od vajíček, roličky od toaletního papíru, jednorázové dětské pleny.

 

Plasty – žlutá nádoba

 • Patří sem: Sešlápnuté PET lahve (i s uzávěrem), lahve od nápojů a jídla, obaly od kosmetiky, igelitky a mikrotenové sáčky, fólie, plastové obaly od potravin, někdy také tetrapaky.
 • Nepatří sem: Mastné obaly se zbytky potravin, obaly od čisticích prostředků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, guma, molitan, linoleum, PVC. 

 

Sklo – zelená nádoba

 • Patří sem: Lahve, skleněné obaly od potravin a nápojů, sklenice od zavařenin, tabulové sklo z oken a dveří.
 • Nepatří sem: Porcelán, keramika, zrcadla, plexisklo, žárovky, zářivky, neonové trubice, autosklo, drátované sklo.

Extra tip: Pokud jsou vedle sebe zelený a bílý kontejner, vhazujeme do bílého čiré sklo a do zeleného sklo barevné.

 

Nápojové kartony – nádoba s oranžovou nálepkou

 • Patří sem: sešlápnuté krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků.
 • Nepatří sem: „měkké" sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku, nápojové kartony silně znečištěné zbytky potravin.

Extra tip: Kontejner nemusí být nutně celý oranžový, důležité je označení oranžovou nálepkou na nádobě.

 

Kovy – nádoba s šedou nálepkou

 • Patří sem: Drobnější kovový odpad, plechovky od nápojů, konzervy, víčka od jogurtů, neznečištěný alobal, kovové tuby, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky.
 • Nepatří sem: Kovové obaly od barev, lepidel a chemikálií, tlakové nádobky, domácí spotřebiče, autovraky, obaly od zubních past.

 

Bioodpad – hnědá nádoba

 • Patří sem: Květiny, štěpky, piliny, tráva, malé větve a listí, plevel, sláma, popel, odpad z ovoce a zeleniny, zbytky kávy a čaje, skořápky od vajec a ořechů.
 • Nepatří sem: Živočišný odpad z domácností, mléčné a masové výrobky, lesklý a pergamenový papír, tetrapaky, vařené ovoce a zelenina, cigaretové nedopalky, sáčky z vysavače, vlasy, léky, výkaly zvířat.

Extra tip: Jestliže bydlíte v bytě, bioodpad můžete zpracovat vermikompostováním. Díky kalifornským žížalám vám vznikne kvalitní hnojivo pro vaše rostliny. Nezapomeňte vše, co do vermikompostéru dáváte, nakrájet, na co nejdrobnější kousky.

Pro snadnější třídění doma vám můžou být nápomocné produkty od značky Meva, jako jsou koše na tříděný odpad, tašky na tříděný odpad nebo lis na plechovky a  lis na PET lahve! 

Užitečné tipy

 • Nádoby od léků s nevyužitými léky je třeba vrátit zpět do lékárny.
 • U plastových lahví není třeba odšroubovat uzávěr - stačí láhev sešlápnout a uzavřít (kvůli šetření prostoru). Nebojte se, v recyklačním procesu se jednotlivé druhy plastů roztřídí.
 • Plastové okénko z obálek odstraňovat nemusíte - bude odstraněno zpracovacím zařízením při recyklaci.
 • Plastové obaly od kosmetiky a čisticích prostředků umývat nemusíte.
 • Zrcadlo do zelené nádoby nepatří - obsahuje totiž kovové části. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánem.

 

Možná jste se právě dozvěděli mnoho nových informací a možná jste o většině už věděli. Jestli jste přišli na to, že spoustu věcí jste do teď dělali špatně, nevěšte hlavu - stále je čas to napravit. Radši později, než nikdy a radši s chybami, než vůbec.

Níže si stáhněte pomůcku jak správně třídit odpad. Můžete si ji dát například na ledničku, a když si nebudete vědět rady - stačí nakouknout :)

Jak správně separovat